Obchody 125-lecia Polskiego Towarzystwa Leśnego


Obchody 125-lecia Polskiego Towarzystwa Leśnego: artykuł nr 4994

2007-09-12 11:09:57 Leśnictwo

Praca leśników to służba, w którą "wpisana jest pokora wobec Stwórcy i sił natury" - mówił w Krakowie duszpasterz leśników bp Edward Janiak, zwracając się do uczestników obchodów 125-lecia Polskiego Towarzystwa Leśnego (PTL) i 100. rocznicy I Ogólnego Zjazdu Polskich Leśników. Do Krakowa przyjechało 1,5 tys. leśników i naukowców z całej Polski oraz delegacje z kilkunastu krajów m.in. z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji i Norwegii. W uroczystości uczestniczył też minister środowiska Jan Szyszko.

Mszy św. w intencji leśników i ich rodzin, odprawionej w Katedrze na Wawelu przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

"Wy leśnicy macie pokorę wpisaną w charakter waszej pracy, pokorę wobec Stwórcy, wobec sił natury" - mówił w homilii bp Janiak. Dodał, że członkowie Polskiego Towarzystwa Leśnego, jednego z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce, swoim sercem i talentami służą dobru wspólnemu, jakim jest las. Biskup Janiak podkreślił, że polscy leśnicy, patrząc na sytuację w Europie, nie muszą się wstydzić swojej pracy, a powinni być z niej dumni.

Minister środowiska Jan Szyszko powiedział, że leśnicy to specyficzny zawód, bo ci, którzy zarządzają "darami bożymi", wiedzą, że te dary mają służyć człowiekowi także w przyszłości. "Ten zawód kieruje się prawami przyrodniczymi, prawami boskimi. Przyroda nie znosi demokracji. Przyroda znosi prawa i naukę" - mówił minister Szyszko.

Kard. Dziwisz dziękował leśnikom za troskę o piękno przyrody. "My też będziemy się starać w Kościele zachęcać ludzi żeby szanowali i pilnowali, by las był zawsze piękny i czysty, żeby zawsze ukazywał nam piękno Stworzyciela-Boga" - zadeklarował metropolita krakowski.

Leśnicy podarowali kard. Dziwiszowi kielich i patenę, które pozostaną na Wawelu oraz kosz pełen grzybów i jagód leśnych. Wśród leśników trwa także zbiórka funduszy na budowę w Krakowie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".

Z Wawelu uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Rynek Główny. Pod Krzyżem Katyńskim złożyli kwiaty, by oddać hołd tym ludziom lasu, którzy oddali życie za wolność Polski. Kwiaty złożono także na płycie upamiętniającej przysięgę Tadeusza Kościuszki i przed pomnikiem Jana Pawła II na dziedzińcu kurii.

Zdaniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Matysiaka najważniejszym wyzwaniem, jakie stoi przed leśnikami jest, by zasoby leśne odziedziczone po przodkach były coraz piękniejsze mimo zmian np. klimatu.

"Mamy teraz wiele problemów związanych z klęskami żywiołowymi - huraganami, śniegołomami. To zdarzenia nadzwyczajne, które wymagają innego podejścia do leśnictwa. Praktycy coraz częściej muszą opierać się na badaniach naukowych i współpracować z organizacjami takimi jak Polskie Towarzystwo Leśne" - powiedział Matysiak.

Przewodniczący Zarządu Głównego PTL prof. Andrzej Grzywacz powiedział, że po latach pracy w zawodzie leśnika ludzie przywiązują się do konkretnego miejsca. "Wytwarza się osobista odpowiedzialność za konkretny las, który trzeba chronić przed pożarem, szkodnikami, chorobami. W tym sensie jest to służba" - uważa prof. Grzywacz.

W Polsce jest ok. 26 tys. leśników. Blisko 4 tys. z nich jest zrzeszonych w założonym w 1882 r. Polskim Towarzystwie Leśnym. PTL inicjuje badania naukowe i popularyzuje poprzez sympozja naukowe, konferencje i wydawnictwa wiedzę o lasach.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa