Szyszko w Parlamencie Europejskim w sprawie Rospudy


Szyszko w Parlamencie Europejskim w sprawie Rospudy: artykuł nr 5001

2007-09-13 12:20:45 Ekologia

Minister środowiska Jan Szyszko przyjedzie w czwartek do Brukseli, by wziąć udział w posiedzeniu Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego, na którym ma być przyjęty krytyczny pod adresem polskich władz raport kwestionujący budowę obwodnicy Augustowa w dolinie Rospudy.

Obecność ministra na rozpoczynającym się rano posiedzeniu komisji potwierdziły w środę służby prasowe Parlamentu.

Powodem jego przyjazdu jest dyskusja i przyjęcie raportu sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. Rospudy, holenderskiego socjalisty Thijsa Bermana. Dokument jest rezultatem wizyty delegacji PE w Polsce, w dniach 12-14 czerwca.

W swoim raporcie Berman wskazał, że polskie władze nie przeanalizowały alternatywnego przebiegu spornej obwodnicy Augustowa i nie dokonały wystarczającej oceny wpływu inwestycji na środowisko; tymczasem budowana droga zagraża unikalnemu ekosystemowi doliny Rospudy i dlatego musi być natychmiast wstrzymana.

"PE jest zdania, że alternatywna trasa: Łomża-Chodorki-Suwałki jest w przypadku korytarza drogowego Via Baltica jedynym odpowiednim wariantem pozwalającym uniknąć nieodwracalnych szkód na unikatowych i cennych obszarach. (...) PE apeluje do polskich władz o wstrzymanie budowy i związanego z nią niszczenia doliny Rospudy oraz innych obszarów chronionych" - głosi projekt raportu.

Berman krytycznie opisuje kontakty z polskimi władzami podczas wizyty delegacji w Polsce. "Urzędnicy, z którymi spotykali się uczestnicy delegacji, byli wyraźnie nieprzygotowani do analiz tras alternatywnych (...). Ciężar przeszłości i długi czas, jakiego kolejne rządy potrzebowały na podjęcie oficjalnych decyzji, stanowi przeszkodę dla ponownego przeanalizowania różnych wariantów trasy" - napisał w swoim projekcie.

"Pojawiły się opinie, że społeczeństwo (w sprawie Rospudy - PAP) nie otrzymuje pełnych informacji i że władze podają mediom dane wprowadzające w błąd. Członkowie delegacji również odnieśli wrażenie, że władze niekiedy wprowadzały ich w błąd" - dodał Berman.

Komisja Petycji PE od 2005 roku otrzymała kilka petycji wyrażających sprzeciw wobec decyzji o budowie obwodnicy Augustowa w dolinie Rospudy. Na miejscu sprawę badali zarówno członkowie Komisji Petycji (w roku 2007), jak i Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego (2005).

Komisja Europejska pozwała Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w marcu, uznając, że budowa obwodnicy Augustowa (a także obwodnicy Wasilkowa koło Białegostoku w Puszczy Knyszyńskiej), na obszarach chronionych programem Natura 2000, jest złamaniem unijnego prawa o ochronie środowiska.

KE od grudnia ubiegłego roku kwestionuje budowę obwodnicy w Dolinie Rospudy, uznając ją za teren unikatowy, gdzie żadne kompensaty (np. nasadzenia drzew) nie są w stanie naprawić szkód, jakie wywołałaby budowa obwodnicy. Komisarz ds. środowiska Stavros Dimas wielokrotnie apelował o wyznaczenie alternatywnej trasy i rezygnację z budowy 500-metrowej estakady, która zdaniem drogowców jest najlepszą metodą realizacji inwestycji przez ciągnącą się przez Suwalszczyznę 100-kilometrową dolinę.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii