W Opolu zakończył się 5. Festiwal Nauki


W Opolu zakończył się 5. Festiwal Nauki: artykuł nr 5020

2007-09-18 10:54:16 Ciekawostki

W Opolu zakończył się 5. Festiwal Nauki. Organizowane po raz piąty święto trwało dwa dni. W otwarciu festiwalu uczestniczyli rektorzy i przedstawiciele opolskich wyższych uczelni. Uczelnie przygotowały prezentacje, pokazy, eksperymenty, konkursy, dyskusje i wykłady. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy fizyków, którzy m.in. wywoływali pioruny kuliste w kuchence mikrofalowej, a także udowadniali, że metal może unosić się swobodnie w powietrzu dzięki lewitacji magnetycznej.

"Kiedy to inicjowaliśmy pięć lat temu, mieliśmy pewne lęki, jak to się będzie rozwijało. Dziś widzimy, że był to strzał w dziesiątkę. Opole stało się miastem akademickim i to nie jest tylko fajerwerk propagandowy, którego używa się przy mówieniu o naszym mieście. Można powiedzieć, że Opole jest socjologicznym fenomenem na tle miast tej wielkości" - oświadczył rektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. Stanisław Nicieja.

Zdaniem rektora, festiwal jest bardzo ważny, zwłaszcza w czasach, gdy media niechętnie informują o pracy naukowców. "Szczególnie teraz - w okresie krzykliwej propagandy, gdy prasa pisze tylko wtedy, kiedy jest krew na pierwszej stronie - to co się dzieje w pracowniach, laboratoriach i bibliotekach jest niewidoczne. Dlatego tak ważny jest ten festiwal" - ocenił Nicieja.

Rektor Politechniki Opolskiej prof. Jerzy Skubis zaznaczył, że dwudniowe święto nauki jest również formą podziękowania uczelni dla miasta i społeczeństwa. "To że środowisko akademickie uznało potrzebę utworzenia i przeprowadzenia festiwalu jest wyrazem dojrzałości tego środowiska i tego, że szukamy form na spłacenie długu, jaki mamy wobec społeczeństwa i władz przez to, że jesteśmy finansowani" - podkreślił.

"Chcemy pokazać co dzieje się na naszych uczelniach, co robią naukowcy i dydaktycy. Festiwal jest też skierowany do zwykłego obywatela, który nie ma do czynienia z nauką. Dzięki niemu to, co wydawało się odległe i kompletnie niezrozumiałe okazuje się proste, gdy poznajemy to od kuchni" - podsumował uniwersytecki przewodniczący komitetu organizacyjnego festiwalu, prof. Jerzy Lis.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek