Noc Naukowców w Krakowie


Noc Naukowców w Krakowie: artykuł nr 5023

2007-09-19 05:08:03 Ciekawostki

Naukowcy ręka w rękę z resztą społeczeństwa, pozwalający na czynny udział publiczności w swych badaniach, otwierający swe laboratoria, opowiadający o swoich pasjach i zainteresowaniach, i na dodatek nocną porą? 28 września 2007 – NOC NAUKOWCÓW !!! Najbardziej odkrywcza noc w roku !!! Ta noc zaskoczy rozmachem i ilością propozycji – nie zabraknie zaskakujących eksperymentów, ciekawych konkursów, gier symulacyjnych, zwiedzania laboratoriów, a to wszystko w asyście i przy czynnym udziale znanych naukowców.

Naukowcy ręka w rękę z resztą społeczeństwa, pozwalający na czynny udział publiczności w swych badaniach, otwierający swe laboratoria, opowiadający o swoich pasjach i zainteresowaniach, i na dodatek nocną porą?

28 września 2007 – NOC NAUKOWCÓW !!! Najbardziej odkrywcza noc w roku !!!

Ta noc zaskoczy rozmachem i ilością propozycji – nie zabraknie zaskakujących eksperymentów, ciekawych konkursów, gier symulacyjnych, zwiedzania laboratoriów, a to wszystko w asyście i przy czynnym udziale znanych naukowców.

Noc naukowców odbędzie się jednocześni w dwóch miastach w Polsce – słynących z wielowiekowej tradycji, wykwalifikowanej kadry naukowej, uniwersytetów wiodących prym we wszystkich rankingach, bujnego życia studenckiego oraz wspaniałych Rynków Starych Miast, które będą idealnym miejscem na spotkania „twarzą w twarz, oko w oko” z naukowcami. Kraków i Gliwice – bo o nich mowa – na tę jedną Noc w roku zmienią się w inną planetę, na której pojęcie nudy będzie z pewnością z Marsa !

Projekt Noc Naukowców 2007 – Kraków – Gliwice jest realizowany wspólnie z Wydziałem Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, który jest równocześnie koordynatorem projektu. Równolegle w obu miastach odbędą się wykłady, demonstracje naukowe przeprowadzane przez naukowców z udziałem publiczności, wizyty z przewodnikiem w laboratoriach, instytutach badawczych, zwykle niedostępnych dla ogółu społeczeństwa, gry i konkursy dla dzieci i młodzieży. Zostaną zorganizowane wystawy prezentujące zainteresowania i pasje naukowców. Swój udział w krakowskiej części „Nocy Naukowców” zadeklarowali przedstawiciele: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Akademii Ekonomicznej oraz Instytutu Ekspertyz Sądowych. Z gliwicką publicznością spotkają się przedstawiciele polskiej nauki i sztuki oraz pracownicy naukowi: Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach oraz Uniwersytetu Śląskiego.


Wyświetl większą mapę

Gmachu Muzeum Narodowego będzie można poznać wraz z profesorami Politechniki Krakowskiej wpływ materiału konstrukcyjnego i technik obliczeniowych na rozwój konstrukcji mostowych, czemu towarzyszyć będzie wystawa zdjęć najpiękniejszych mostów. Ponad to przy pomocy licznych grafik przedstawiających naukę w krzywym zwierciadle zwiedzający wraz z Naukowcami przeprowadzą analizę obrazu.

Prof. Maria Sierpińska z Akademii Ekonomicznej podpowie jak zostać Rockefellerem, a swoje siły będzie można sprawdzić biorąc udział w interaktywnej grze giełdowej.

Ponadto na stoisku Politechniki Śląskiej grupa NGK (Next Generation Knowledge) zademonstruje najnowszy program KiBi do szybkiego uczenia się, łatwiejszego zapamiętywania oraz dzielenia się wiedzą (e-learning), wielokrotnie wyróżniany podczas międzynarodowych konkursów, m. in. w tym roku w konkursie Firmy Microsoft „Imagine Cup”.

Centrum Kultury „Rotunda” obfitować będzie w występy artystyczne m.in. Małych Słowianek, Orkiestry AGH czy Baletu Form Nowoczesnych AGH.

Kolejnym punktem „Nocy Naukowców” będzie Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za pomocą teleskopów będzie można poznać ciekawe obiekty we Wszechświecie, odkryć „drogę życiową” gwiazd czy obserwować niebo po zmierzchu.

NOC NAUKOWCÓWO tym, że Ziemia obraca się wokół własnej osi, będzie można się przekonać podczas spotkań w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie, gdzie specjalnie dla „Nocy Naukowców” najdłuższe w Polsce Wahadło Foucaulta będzie do dyspozycji w godzinach wieczornych.

Wizyta na Akademii Górniczo – Hutniczej to ciekawe przeżycia w komorze bezechowej i pogłosowej oraz laboratoriach wibroakustyki i studio nagrań.

W Instytucje Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego zwiedzający będą mogli się dowiedzieć co łączy mrówki, motyle i ... ludzi, co biega w lasach oraz w co gra przyroda. Ponad to wspólnie z Naukowcami będzie można uczestniczyć w warsztacie tanga, wspinać się na ściance wspinaczkowej czy nauczyć podstaw capoeir’y.

Wizyta w Instytucje Ekspertyz Sądowych to możliwość poznania tajników prowadzenia postępowania dowodowego jak ujawniania odcisków palców czy ustalenia profilu DNA sprawcy przestępstwa.

„Noc Naukowców” to cykl imprez promujących i prezentujących dokonania europejskiej nauki. Głównym celem tego wydarzenia jest zbliżenie naukowców i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań. Wydarzenie to stwarza społeczeństwu, a szczególnie młodzieży, okazję do obcowania z nauką w atmosferze zabawy mającej na celu zachęcenie młodych ludzi do wybrania kariery naukowej oraz popularyzację zawodu naukowca w społeczeństwie.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie (Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego), koordynatorem Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Projekt odbywa się w ramach ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej „Researchers in Europe” realizowanej w ramach 7. Programu Ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego.

Wszelkie informacje można odnaleźć na stronie organizatora: www.nocnaukowcow.malopolska.pl

DODATKOWE MATERIAŁY

BEZPŁATNY DOJAZD

Transport z przystanku MPK Cracovia przy ul. Kałuży
Do Obserwatorium Astronomicznego UJ na Bielanach

  • Godziny odjazdu: 17:00, 19:00
  • Godziny powrotu: 18:00, 21:00

Transport z przystanku MPK Cracovia przy ul. Kałuży na Kampus UJ, Pychowice

  • Godziny odjazdu: 17:00, 19:00
  • Godziny powrotu: 18:00, 21:00

Transport z przystanku MPK Cracovia przy ul. Kałuży na Politechnikę Krakowską, Wydział Mechaniczny, Budynek 6A, al. Jana Pawła II 37, Czyżyny

  • Godziny odjazdu: 17:30, 19:30
  • Godziny powrotu: 18:30, 20:30

Od godziny 15.00 do 22.00 będzie kursować historyczny tramwaj „Nocy Naukowców” .

Trasa historycznego tramwaju "Nocy Naukowców" : Cichy Kącik – Piłsudskiego – Straszewskiego - Pl. Wszystkich Świętych – Poczta Główna – Dworzec Główny – Basztowa – Dunajewskiego – Podwale – Piłsudskiego – Cichy Kącik

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek