Grzyby z Puszczy Białowieskiej


Grzyby z Puszczy Białowieskiej: artykuł nr 5048

2007-09-23 16:04:35 Mikologia

Około 200 gatunków grzybów jadalnych, niejadalnych, trujących i chronionych zobaczyć można na 13. Wystawie Grzybów Puszczy Białowieskiej, otwartej w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży (Podlaskie). To żywe okazy zebrane w puszczy, dlatego doroczną wystawę oglądać można tylko do poniedziałku, dopóki eksponaty zachowują świeżość. Grzyby zbierali w kilku puszczańskich siedliskach pracownicy parku, uczniowie i studenci. W Ośrodku naukowcy oznaczyli okazy.

Nowością tegorocznej wystawy są grzyby podziemne występujące w Puszczy Białowieskiej, które zbiera się w ziemi spulchnionej przez ryjące dziki. Organizatorzy przygotowali też ekspozycję zdjęć grzybów ściśle chronionych autorstwa znawcy grzybów Marka Snowarskiego.

Jak powiedział Mateusz Szymura z Muzeum Przyrodniczo-Leśnego BPN, ścisła ochrona grzybów ma uświadamiać ludziom, jak łatwo jest doprowadzić do wyginięcia rzadkich gatunków przez nieodpowiedzialne ich zbieranie. "Dlatego najczęściej chronione są grzyby charakterystyczne lub smaczne, które ludzie łatwo mogą rozpoznać i zbierać dla celów spożywczych" - dodał Szymura.

Jako przykład chronionego grzyba, który chętnie, mimo grożącej kary grzywny, zbierany jest przez ludzi, Szymura podał szmaciaka gałęzistego. W Puszczy Białowieskiej występuje on częściej niż w lasach, ponieważ rośnie na bardzo starych sosnach. Szymura dodał, że to, jakie grzyby uważamy za smaczne i warte zbierania, jest często kwestią regionalną.

Na wystawie zgromadzono gatunki grzybów wieloowocnikowych, w tym m.in. prawdziwki, podgrzybki, maślaki, purchawki, goździeńczyki, lejkowce. Spośród eksponatów wyróżniają się grzyby o barwnych owocnikach: czerwone muchomory, fioletowe zasłonaki, żółte pieprzniki, rude rydze czy o niepospolitym dla grzybów zapachu, jak np. gąska siarkowa o ostrosiarkowym odorze i niszczyca pachnąca o aromacie miodowo-anyżkowym.

Ekspozycji grzybów w Białowieży towarzyszą liczne atrakcje - m.in. występ artystyczny o tematyce grzybowej przedszkolaków z Białowieży oraz konkurs kulinarny dla właścicieli białowieskich agrokwater na najsmaczniejszą potrawę z grzybami.

Szacuje się, że w Puszczy Białowieskiej występuje od pięciu do siedmiu tysięcy gatunków grzybów, ale zaledwie połowa z nich to tzw. grzyby kapeluszowe. Na dotychczasowych wystawach w Białowieży zaprezentowano około pół tysiąca gatunków.

Pracownicy parku narodowego oceniają, że grzybiarze zbierają zaledwie dwadzieścia kilka gatunków grzybów jadalnych. Grzyby odgrywają ważną rolę w ekosystemach leśnych, bo przyczyniają się do rozkładu materii organicznej. Rosną nie tylko w ściółce leśnej, ale także na pniach drzew

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z mikologii