Antykoncepcja - świadome macierzyństwo


Antykoncepcja - świadome macierzyństwo: artykuł nr 5064

2007-09-27 22:04:55 Medycyna

Edukacja seksualna, dotycząca m.in. metod antykoncepcji, pozwala uniknąć wielu niechcianych ciąż u nastolatek. Dzięki niej kobieta może świadomie przygotować się do macierzyństwa, a nie być przez nie zaskakiwana - podkreślali ginekolodzy i seksuolodzy nadebacie zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Antykoncepcji obchodzonego 26 września.

Jak ocenił prof. Romuald Dębski z Samodzielnego Szpitala Klinicznego im. Prof. W. Orłowskiego w Warszawie, na świecie około 40 proc. wszystkich ciąż (ok. 80 mln rocznie) to ciąże niechciane; od 30 do 40 proc. z nich jest przerywanych, często w niebezpiecznych warunkach. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet młodych, w tym nastolatek.

Według ginekologa, choć w Polsce ogólna liczba porodów spada, to obserwuje się wzrost liczby porodów wśród nastolatek. "Nie jest to jeszcze powszechne zjawisko, ale musimy się liczyć z tym, że ponieważ wiek inicjacji seksualnej w Polsce stopniowo się obniża, to coraz więcej nastoletnich dziewcząt jest narażonych na zajście w nieplanowaną ciążę" - podkreślił specjalista. Coraz większa liczba młodych osób będzie też zagrożona chorobami przenoszonymi drogą płciową, np. AIDS.

Z danych przedstawionych przez prof. Zbigniewa Izdebskiego seksuologa z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego wynika, że w 2005 roku średni wiek inicjacji seksualnej Polaków w wieku 15-49 lat wynosi 18,8 lat dla kobiet i 18 lat dla mężczyzn.

Badania 17- i 18-latków ujawniły natomiast, że 27 proc. chłopców oraz 17 proc. dziewcząt przeszło inicjację przed 15 rokiem życia. Jak powiedział seksuolog, wprawdzie 57 proc. nastolatków z tej grupy wiekowej przyznało się do stosowania jakichś zabezpieczeń w trakcie kontaktów seksualnych, ale często są one niewystarczające. "Dość powiedzieć, że niektórzy z badanych uważali np. stosunek analny za metodę antykoncepcji" - zaznaczył prof. Izdebski.

Zdaniem specjalistów, najlepsze efekty w prewencji nieplanowanych ciąż, jak również zakażeń przenoszonych droga płciową, może dać wysokiej jakości edukacja seksualna młodzieży szkolnej, dotycząca m.in. metod antykoncepcji.

Takie wnioski płyną też z raportu nt. sytuacji młodzieży w Polsce przygotowanego przez przedstawicieli ONZ, którzy odwiedzili nasz kraj na początku 2007 roku, podkreśliła Beata Balińska reprezentująca Program Narodów Zjednoczonych na Rzecz Kobiet, UNDP Polska.

Według specjalistów z ONZ, jakość tej edukacji jest bardzo niska. Dla przykładu, zajęcia z zakresu edukacji seksualnej i wychowania do życia w rodzinie są programami nieobowiązkowymi w polskiej szkole. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że aż 80 proc. nauczycieli przekazuje uczniom informacje na temat zakażeń HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jednak trudno ustalić zakres przekazywanej wiedzy.

"Niestety, typowa dla polskiej szkoły jest marginalizacja wiedzy na temat antykoncepcji. Sprowadza się ona głównie do promowania abstynencji seksualnej" - podkreśliła Balińska. Jak wynika z badań, aż 30 proc. nauczycieli w ramach edukacji seksualnej chciałoby uczyć młodych ludzi, by nie współżyli ze sobą przed ślubem.

Raport przedstawicieli ONZ podkreśla, że aby zmniejszyć zagrożenia dla zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego w Polsce powinno się wdrożyć edukację seksualną do obowiązkowego programu szkoły.

Według prof. Izdebskiego, statystyki wskazują, że Polska jest krajem dużego przyzwolenia na edukację seksualną w szkole. W 2005 roku opowiadało się za nią ponad 90 proc. ankietowanych.

Jak ocenił prof. Medard Lech z Europejskiego Towarzystwa Antykoncepcji, brak obowiązkowej edukacji seksualnej w polskiej szkole wynika m.in. z faktu, że temat ten jest nazbyt zideologizowany - angażuje się w niego zbyt wiele osób oraz instytucji.

Inna przeszkodą dla edukacji seksualnej w Polsce jest też rozbudowany negatywny marketing społeczny wobec antykoncepcji. Jak podkreśliła Balińska, w raportach zagranicznych Polska jest wymieniana jako kraj o najniższej w Unii Europejskiej częstości stosowania nowoczesnych metod antykoncepcji i planowania rodziny.

Jak podsumował prof. Izdebski, z najnowszego raportu WHO dotyczącego wpływu edukacji seksualnej na zachowania młodych ludzi wynika, że nie wpływa ona na wzrost aktywności seksualnej, a może nawet opóźniać wiek inicjacji. Dzięki niej rośnie też odsetek młodych ludzi, którzy preferują bezpieczne współżycie. Z raportu wynika ponadto, że edukację seksualną najlepiej zaczynać w grupie osób, które jeszcze nie rozpoczęły życia płciowego. Jak zaznaczył prof. Izdebski, to korzystne działanie dotyczy programów edukacyjnych wysokiej jakości, takich, które uwzględniają kulturowy, religijny i społeczny kontekst danego kraju.

Polską edycję obchodów Światowego Dnia Antykoncepcji wspiera Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Tagi: edukacja seksualna ciąża niechciana ciąża nastolatki antykoncepcja hormonalna pigułki tabletki antykoncepcyjne ginekolog rodzaje tabletek antykoncepcyjnych Lybrel plastry yasmin cilest harmonet

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 5064

Edukacja seksualna niczego nie rozwiązuje- proszę popatrzeć na inne państwa np Szwecja po wprowadzeniu edukacji seksualnej, aborcji, dostępu do środków antykoncepsyjnych ilość niechcianych dzieci, aborcji wzrosła !!!!!!!!!! Uczmy dzieci jak kochać, jak czekac do ślubu z tak ważną decyzją nie mydląc im oczu powiedzeniem " nie kupuj kota w worku". Jak uczyć się własnego rytmu płodności, przyjmowania dzieci, a nie ich zabijania. pozdrawiam
~bea(2008-11-24)

Edukacja seksualna powinna być przedmiotem obowiązkowym w polskich szkołach i nie czarujmy się, że tłumacząc młodzieży, która ma dostęp do wszystkich informacji, można wytłumaczyć, że seks przed ślubem jest czymś złym.Powinno się dopasować działanie do realiów i pokazywać młodym ludziom jak kierować swoim życiem seksualnym, tak, aby spowodować jak najmniej niepożądanych skutków.Progresu nie da się cofnąć ani zatrzymać...możemy się do niego jedynie odpowiednio przygotować.
~kalahari Ocena artykułu: 5(2008-11-30)

Twój komentarzWybrane wiadomości z medycyny