Chryzantemy - galeria zdjęć


Chryzantemy - galeria zdjęć: artykuł nr 5074

2007-10-04 02:08:11 Fotorelacje

O tej porze roku - jesienią - kwitnie raczej niewiele kwiatów. Jednak właśnie teraz zakwitają takie rośliny, które przez Chińczyków nazywane są symbolem jesieni. W nich ukryty jest ponoć klucz do nieśmiertelności. Najczęściej stykamy sie z nimi na cmentarzach.

Chryzantemy

Słów kilka o chryzantemach

Chryzantemy kojarzą sie przede wszystkim z dniem Wszystkich Świętych. Dopiero kilka lat temu do Polski dotarła moda na to, aby chryzantemami w donicach ozdabiać nie tylko nagrobki, lecz również przydomowe ogródki i tarasy. A absolutną nowością są chryzantemy w bukietach ślubnych!

Polska nazwa chryzantemy to złocień, W kwiaciarniach sprzedawane są najczęściej odmiany ogrodowe. Ich kwiatostany są złożone (wewnątrz nich są małe kwiatki rurkowe, na zewnątrz - większe, z kolorowymi płatkami) i przypominają kulę. Sztywne, wzniesione łodygi pokryte są licznymi, pierzastowycinanymi liśćmi.

chryzantema

Nadają sie na kwiaty cięte, chociaż najczęściej sprzedawane są w donicach. W naszym klimacie złocienie bardzo rzadko zimują, dlatego w Polsce są to rośliny jednoroczne. Chryzantemy odmiany wysokiej mogą dorastać nawet do 80 cm i mają zazwyczaj tylko jeden kwiatostan. Kwitną na złoto, brązowo, rudo, biało lub z zabarwieniem fioletowym i różowym. W Polsce spotkać można jeszcze dwa gatunki - Złocień koreański (żółtopomarańczowe pastelowe kwiatki) oraz Jastruń zwany popularnie rumiankiem ogrodowym (tej roślinki nie trzeba chyba przedstawiać).

chryzantema

Chryzantemy pochodzą z Chin, gdzie uprawiano je juz 2,5 tysiąca lat temu. Są tam uznawane za symbol jesieni, długowiecznego życia i ogromnej wiedzy. Chińczycy otaczają je czcią i miłością, ponieważ, jak mówi legenda, we wnętrzu kwiatu jest ukryty klucz do nieśmiertelności. Kiedy złocienie dotarły do Japonii, zostały uznane tam za kwiaty narodowe, a szesnastopłatkowy kwiat stał sie symbolem samego cesarza. Do dziś w Krajach Dalekiego Wschodu powstają obrazy, tkaniny, naczynia i broń przedstawiająca chryzantemy. W Japonii osoby zasłużone państwu otrzymują Wielki Order Chryzantemy, a 9 września to narodowe święto tej rośliny.

chryzantema

Do Europy pierwsze złocienie trafiły w XVII wieku, ale . . . nie spodobały sie ani w Holandii, ani w Anglii. Dopiero francuzi od XVIII zajęli sie uprawą chryzantem. Co roku powstają nowe odmiany - jedna z najnowszych kwiatem przypomina tenisowe piłeczki stąd tez nazwa - Boris Becker.

chryzantema


Tekst: Weronika Kaczor

Tagi: chryzantemy chryzantema kwiaty kwiatki iglicznia trójcierniowa

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 5074

Fajny artykuł, bardzo ładne zdjęcia kwiatów :) moja ocena +6 :)
~Monia Ocena artykułu: 5(2007-10-04)

wspaniałe zdjęcia i super tekst
~Biga Ocena artykułu: 5(2007-12-20)

Uwielbiam te kwiaty. Są najpiękniejszym akcentem jesieni. Artykuł super.Więcej takich proszę :)
~Ela Ocena artykułu: 5(2008-01-24)

są ładne lecz ja mam chryzantemy i nie ma tu jego zdjęci z opisem
~010203(2008-04-07)

"Dopiero kilka lat temu do Polski dotarła moda na to, aby chryzantemami w donicach ozdabiać nie tylko nagrobki, lecz również przydomowe ogródki i tarasy." Coś nie tak z tą modą! Moja babcia - w latach 20/30 miała piękne chryzantemy w ogrodzie - oglądałam jej piękne stare zdjęcia. Po wojnie, będąc rozkochana w tych kwiatach, utrzymywała ja tam do lat 70-tych. Ja podobnie - uwielbiam je.
~teodora(2008-05-25)

A dlaczego nikt nie pokazuje korzeni?
~Strzelec(2008-08-12)

Ciekawie opisane i pokazuje nam ,że zocień to jesień ale nie życia pozdrawiam Piotr PS.ocena -z punktu 6 z czytelności i taktu opisu przystępnego dla miłośnika 100pkt bo choć raz ktoś potrafi bez niezrozumiałych nazw opisać piękno pozdrawiam Piotr
~Piotr Ocena artykułu: 5(2008-09-28)

ta zielona chryzantema jest przepiękna
~sylwia Ocena artykułu: 5(2008-10-23)

a kto wyprodukuje dla chryzantemy niebieskie daje mu order sukcesu
~asa(2008-10-26)

Za mało zdjęć tych kwiatów, a gdzie te w doniczkach?
~xx(2008-10-30)

ładne kwiaty oceniam na 6.
~marta(2008-11-03)

Pokazujesz tylko kwiaty, ale w chryzantemie liczy się także pokrój rośliny. Ładny pąk, kolor to nie wszystko, ważny jest liść, wysokość rośliny.
~so_an Ocena artykułu: 5(2009-08-10)

Polecam wystawę chryzantem w Praszce we "Florze" jeszcze tylko jutro.Byłam tam dzisiaj i jestem pod wrażeniem.Nie wiedziałam ,że jest aż tak dużo róznych gatunków i kolorów tych kwiatów. Coś pięknego.Te na fotografiach też były na wystawie tylko na żywo a nie na fotkach .Ocena zdjęć chryzantem i tekstu: 5.Gdyby było wiecej fotek to dałabym +6.Teresa
~Teresa z Praszki(2009-10-12)

szukam opis hryzantem ktos moze z waz zna strone
~ola Ocena artykułu: 4(2009-10-20)

ladne sol chryzantemy
~karolina(2009-10-27)

wow odjazd ale odjazd
~olusia(2009-12-21)

przydaję się ta strona;*
~(2010-10-11)

bardzo ładne. przepiękne , bardzo lubie podziwac. ale niewiem jakie wybrac. jednym słowem ekstra. pozdraiwa akcperek z jadzią
~jadzia(2010-10-19)

Twój komentarzWybrane wiadomości z fotorelacji