Korale umiały się przystosować do zmian klimatu


Korale umiały się przystosować do zmian klimatu: artykuł nr 5081

2007-10-06 12:22:05 Ekologia

Żyjące w oceanach korale sprzed 70 milionów lat budowały swój szkielet z innej odmiany węglanu wapnia niż współczesne, ponieważ inne były warunki środowiska. O odkryciu polskich naukowców informuje "Science". Koralowce (Anthozoa) to gromada morskich jamochłonów, do których należą ukwiały i korale - te ostatnie tworzą często ogromne kolonie mające wapienny szkielet wewnętrzny.

Badając skamieniałości z Nasiłowa, Mielnika i Lubyczy Królewskiej, zespół docenta Jarosława Stolarskiego z Instytutu Paleobiologii PAN odkrył, że żyjące 70 milionów lat temu korale Coelosmilia miały szkielety z węglanu wapnia w postaci kalcytu, a nie - jak współczesne - z mniej odpornego chemicznie aragonitu. Skład wody w pradawnym oceanie był inny niż dziś - zawierała mniej magnezu i była dość kwaśna.

Choć koralowcom udało się przystosować do zmian trwających miliony lat, trudno im będzie przetrwać szybko postępujące globalne ocieplenie, które powoduje zakwaszenie wody pod wpływem rozpuszczającego się w niej dwutlenku węgla.

PAP - Nauka w Polsce, Paweł Wernicki

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii