Kraków: Inauguracyjny wieczór poetycki w podziemiach Ogrodu Botanicznego


Kraków: Inauguracyjny wieczór poetycki w podziemiach Ogrodu Botanicznego: artykuł nr 5124

2007-10-21 16:04:15 Ciekawostki

Zapraszamy serdecznie wszystkich Państwa, Poetów, Przyjaciół i Sympatyków do wzięcia udziału w inauguracyjnym wieczorze poetyckim w podziemiach Ogrodu Botanicznego, poświęconym wspomnieniu nieżyjącej już poetki BARBARY KOMOROWSKIEJ. Interpretacji jej wierszy dokona znakomita polska aktorka teatralna i filmowa TERESA BUDZISZ KRZYŻANOWSKA.

Teatr Stygmator

POEZJA I MUZYKA W OGRODZIE – to cykliczne programy (impresje) poetycko-teatralne z udziałem poetów, aktorów i muzyków. Odbywają się w drugą i ostatnią sobotę miesiąca w piwnicach Ogrodu Botanicznego UJ, ul. Kopernika 27. Zawsze o godzinie 18-stej.

Inauguracja sezonu teatralnego 2007/2008.
Termin: 27.10.2007 g. 18.00
Miejsce: Teatr Stygmator-Ogród Botaniczny UJ, ul. Kopernika 27 (piwnice w gmachu głównym), Kraków
www.teatrstygmator.blog.pl
Tytuł: POEZJA I MUZYKA W OGRODZIE
W programie: Wiersze BARBARY KOMOROWSKIEJ
w interpretacji TERESY BUDZISZ-KRZYŻANOWSKIEJ.
Muzyka i wokalizy. Scenariusz i prowadzenie VIOLETTA ZYGMUNT

____________
Barbara Komorowska urodzona w Radomiu 13 kwietnia 1945, zmarła w Tarnowie 16 maja 2006, absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ w Krakowie, doktor nauk biologicznych Sorbony w Paryżu, pedagog w Liceum Francuskim im. Réné Goscinny w Warszawie.
„..O tym, że pisze wiersze wiedzieliśmy, ale ich nie publikowała, nie pokazywała nikomu. Przed odejściem poprosiła – „zróbcie coś z tym”, przekazując teczkę z rękopisami. I zrobiliśmy – wydawnictwo Miniatura w Krakowie przygotowało tomik wierszy pt.: „Kobierzec Babuni”. Tytuł pochodzi z odnalezionej karteczki z dopiskiem – „moją prawą ręką utkany z myśli, które do mnie dotarły. Ufam, że Bóg raczy go przyjąć”. Chcielibyśmy aby tomik przyjęli także liczni Basi przyjaciele i znajomi, o których pamiętała, których wspierała na różne sposoby. Bo zasłużyła sobie na to swoją dobrocią, pracowitością, delikatnością, wybitną inteligencją”. (Andrzej Komorowski, Jeremi Dujaque).
...”Z wierszy tych wyłania się obraz osobowości Autorki – osoby niezwykle wrażliwej, głęboko odczuwającej, kochającej życie, mimo trudności i wyzwań, którym musiała sprostać. Wiele w tych wierszach momentów wielkiej samotności, uczucia niezrozumienia przez otoczenie. Jakże gorzko brzmią wersy tekstu „Pustynia” gorzko oskarżającego współczesną „zachodnio- europejską moralność”. Poruszająca jest tu tęsknota za starą, polską „staroświecką” moralnością, w której uczucia są prawdziwie, a rodzina najwyższą wartością.
Pani Barbara Komorowska była osobą utalentowaną, niektóre wiersze i fragmenty prozy przepełnione są metafizyką, dostępną tylko prawdziwym poetom, np. tekst „Drogowskaz” – bardzo prosty, pełen wielkiej ekspresji.” (Alicja Zemanek)

Tagi: teatr Stygmator Barbara Komorowska Stygmator teatr Ogród Botaniczny w Krakowie ogrody botaniczne wiersze

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 5124

Po raz kolejny portal Biolog.pl robi ten sam błąd: nie podaje miasta o którym pisze.
~Jakub Bogusław Jagiełło Ocena artykułu: 1(2007-10-21)

W tytule aretykułu jest "Kraków:..." a w tekście 2x "Teatr Stygmator-Ogród Botaniczny UJ" - UJ to skrót od Uniwersytet Jagielloński, który jest tylko jeden na świecie w Krakowie :)
~Basia(2007-10-22)

Poraz kolejny ktoś nie czyta tytułu artykułu :(
~Piotrek(2007-10-22)

k r a k o w s k i e go Teatru Stygmator. POLECAM !!! Z całego serca. Ktoś tu się potwornie czepia. Dlaczego? Katarzyna J. Chrzanów
~Katarzyna Ocena artykułu: 5(2007-10-24)

Niezwykły wieczór w Teatrze STYGMATOR.Wiersze Barbary Komorowskiej w interpretacji Pani Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej - to było coś wspaniałego. Podziękowania za piękny gest ze strony rodziny Barbary i obdarowanie uczestników spotkania pięknie wydanym tomikiem wierszy.
~Maryla(2007-10-27)

SZÓSTKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ZA PROGRAM. Mądrość, Delikatność i Klasę. BRAWO STYGMATOR.Zdobyłem tomik Barbary Komorowskiej. Nie dla wszystkich starczyło, bo tłumy były WIELKIE. Mam Go przy sercu. Zbyszek.
~Zbyszek Ocena artykułu: 5(2007-10-28)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ciekawostek