Ogród botaniczny w Zielonej Górze


Ogród botaniczny w Zielonej Górze: artykuł nr 5131

2007-10-22 12:41:24 Botanika

W Zielonej Górze otwarto ogród botaniczny. Taki ogród istniał w mieście przed II wojną światową. Po wojnie uległ zniszczeniu, a część terenu zajęło technikum budowlane. Pomysł rekonstrukcji ogrodu zrodził się w drugiej połowie lat 90. XX-go wieku.

Nad współczesnym projektem ok. 2,5-hektarowego ogrodu botanicznego pracowało kilkunastu projektantów pod kierownictwem Grupy Projektowej ISBA z Wrocławia. Znajduje się w nim ponad 500 gatunków i odmian roślin, głównie drzew i krzewów, a także bylin i pnączy pochodzących z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ok. 6 mln zł.

"Na całym świecie istnieje tylko 1 tys. ogrodów botanicznych. Ten rozsławia zarówno Uniwersytet Zielonogórski jak i miasto Zieloną Górę" - powiedział podczas ceremonii otwarcia dr Leszek Jerzak z Uniwersytetu Zielonogórskiego, jeden z inicjatorów odbudowania ogrodu. Jak poinformował, ogród będzie czynny do końca listopada tego roku. Wstęp na teren ogrodu będzie bezpłatny.

"Zazwyczaj ogrody botaniczne zamykane są z dniem 1 listopada na okres zimowy i otwierane 31 marca. Jednak ze względu na duże zainteresowanie będzie on dostępny dla wszystkich do końca listopada" - wyjaśnił Jerzak.

Rektor zielonogórskiej uczelni, prof. Czesław Osękowski, zapewnił, że ogrodem będą się zajmować studenci UZ. "Będziemy dumni, będziemy dbać i nie zmarnujemy tego ogrodu" - powiedział.

Pierwszy ogród botaniczny przy ul. Botanicznej w Zielonej Górze został otwarty w 1925 roku. Rozciągał się na powierzchni ok. 2 ha. Oprócz upraw gruntowych posiadał także cieplarnie i szkółki drzew owocowych. Po wojnie został zaniedbany i w dużej mierze zniszczony. Na części jego obszaru postawiono kompleks obiektów Zespołu Szkół Budowlanych.

Pierwsze istotne próby odtworzenia ogrodu podjął Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Zielonej Górze z Leszkiem Jerzakiem na czele. W 1998 roku wraz botanikiem-dendrologiem Piotrem Redą przygotowali wstępną koncepcję jego rewaloryzacji. Zrealizowany projekt powstał ostatecznie w 2005 roku.

W odbudowę ogrodu zaangażowały się władze miasta i uczelni. Prace pochłonęły blisko 6 mln zł; dużą część środków pozyskano z Unii Europejskiej.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Tagi: ogród botaniczny w Zielonej Górze Zielona Góra ogród botaniczny ogród botaniczny ogrody botaniczne Zielona Góra

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 5131

Ile kosztuje wejście do zielonogóskiego ogrodu botaicznego?
~Tereska(2007-10-22)

do konca miesiaca ponoc jest za darmo
~m.(2007-10-23)

Ogród jest ładny, warto się wybrać. Jednak jest trochę wilgotno (dużo olszy i brzozy), nie wiadomo, czy wszystkie gatunki dobrze się przyjmą. Na skalniaku rosną gatunki łąkowe, na roślinach wiszą jeszcze ceny zakupu (obciach!), a toaleta jest zamknięta i trzeba iść do sąsiadującego lasku... Czyżby zabrakło z tych 6 milionów na jej wyposażenie?:)
~Michał Ocena artykułu: 3(2007-10-30)

niewiem
~sandwitch-magiczna kanapka(2008-05-03)

bylam w ogrodzie tydzień temu i trochę czuje się zniesmaczona. Ogolnie rzecz biorąc ogród jest ładny. Wiadomo to jest początek, wszystko swieżo posadzone, ale dlaczego nie ma kwiatów? Znalazlam tylko konwalie. Jest maj i ogród wygladałby duzo atrakcyjniej przy kwitnacych kwiatach. Może z czasem się pojawia i mam taką nadzieję.
~marta(2008-05-15)

...kompletna beznadzieja. Ładne miejsce, widać, że kapiące kasą. Dotyczy to jednak budowli,czyli wejścia - w stylu terminala oraz altany. Roślin parę na krzyż, kilka podwiędniętych cyprysów i tui, absolutny brak kwiatów. Przeciętny ogródek działkowy bije ten ogród na łeb. Wstęp 2 zł - o 2 zł za dużo. Gorąco nie polecam. Zawiedziona byłanie tylko moja rodzina, ale prawie wszyscy uczestnicy. Do tego słabo działający automat biletowy i niemiła obsługa. Generalnie lipa! pozdrawiam i odradzam
~tig(2008-06-23)

A ja uważam , że się nie znacie Ci co uważają , że ogród jest nieładny ! Mi się bardzo podobało ! Super atmosfera i ogólnie jest co podziwiać . Moim zdaniem , jest to jedna z najlepszych rzeczy jakie są w Zielonej Górze , a nawet całym województwie. Wiele pięknych roślin , które naprawdę miło jest zobaczyć , a przdewszystkim warto ! Ogólnie wrażenia super . Ja jestem zadowolona i cała moja klasa także :)A co do kasi feministki lepiej niech się nie wypowiada jak nie umie z kulturą !
~Aleksandra(2008-09-10)

Byłem tam! jest to istny BANK ROŚLIN. Nowoczesne, zadbane miejsce. Zarówno dla ludzi chcących odpocząć, zrelaksować się oraz na edukowanie osób zainteresowanych, przyrodników, którzy mogą zapoznawać się z różnymi odmianami roślin z całego świata... Porównywać ich genotypowe, fenotypowe rozbieżności, uwarunkowane różną lokalizacją. Miejsce to może być przedmiotem badań naukowych... Utworzenie cieplarni i szkólek drzewek, podniosłoby jeszcze atrakcyjność Ogrodu oraz dałoby nowe miejsca pracy...
~Tomek(2008-10-16)

niestety ogród do pięknych nie należy nie ma sie czym tu chwalić mała ilośc nasadzen i widac ze pieniadze poszly glownie na budynki i sciezki zamiast skupic sie na roślinach. szkoda czasu i pieniedzy na zwiedzanie ogrodu
~marian Ocena artykułu: 3(2009-07-08)

ogród botaniczny w zielonej górze

Czynny w godz. 10:00 - 18:00
w lipcu i sierpniu do godz. 20:00

ul.Botaniczna 50a
Zielona Góra
tel. 601-90-22-90
~gabi(2010-07-11)

Ludzie, ogrod ma dopiero 4 lata. Dajcie czas i szanse na rozwoj tych roslinek.
~misiek(2010-10-03)

Twój komentarzWybrane wiadomości z botaniki