Rzadkie gatunki roślin i zwierząt wróciły do mazurskich lasów


Rzadkie gatunki roślin i zwierząt wróciły do mazurskich lasów: artykuł nr 5187

2007-11-15 04:55:16 Zoologia

Za przywrócenie w mazurskich lasach naturalnych warunków i odtworzenie zaginionej flory i fauny Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Olsztynie otrzymała srebrną nagrodę w międzynarodowym konkursie ekologicznym "The Green Apple Awards 2007".

Projekt, który został nagrodzony, dotyczył odtworzenia bagien, oczek wodnych, małych rzek i strumieni oraz powrót na nie charakterystycznych, rzadkich roślin i zwierząt w nadleśnictwach: Mrągowo, Spychowo i Strzałowo. Wręczenie nagrody odbyło się 9 listopada w Londynie - poinformował Stanisław Dąbrowski z RDLP w Olsztynie.

"Niektóre z tych terenów zostały zmeliorowane nawet przed 200 laty. Na skutek osuszenia zniknęło wiele gatunków roślin i zwierząt. Od trzech lat staramy się przywrócić naturalny stan nawodnienia" - podkreślił Dąbrowski.

Zaznaczył, że nawodnienie odbywa się m.in. poprzez budowanie tam i piętrzenie wody oraz zasypywanie rowów melioracyjnych.

W sumie zretencjonowano na tym obszarze 2 mln m sześc. wody. Dzięki temu pojawiły się tam trzy gatunki storczyków, traszki grzebieniaste i zwyczajne, żółwie błotne, kumaki nizinne, rzekotki drzewne, orliki krzykliwe, bociany czarne i zimorodki. W sumie powróciło 13 gatunków roślin i zwierząt.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Tagi: Mazury mazurskie lasy zwierzęta zagrożone gatunki Mrągowo Spychowo RDLP Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych The Green Apple Awards 2007

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 5187

tutaj nie opisów roslin ktore wystepuja bardzo czesto.bo to na zadanie domowe.czemu jest taki los - dostane 1 lub 2
~Marysia(2008-06-04)

Twój komentarzWybrane wiadomości z zoologii