Wybrano szkoły do II etapu konkursu Panasonic Kid Witness News 2008


Wybrano szkoły do II etapu konkursu Panasonic Kid Witness News 2008: artykuł nr 5190

2007-11-15 14:53:20 Ciekawostki

Zakończył się pierwszy etap polskiej edycji konkursu Panasonic Kid Witness News 2008, teraz przed uczniami rozpoczyna się najtrudniejszy, ale i najciekawszy etap – realizacja reportaży filmowych na podstawie przygotowanych wcześniej konspektów. W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się 36 szkół z całej Polski, które nadesłały 54 zgłoszenia-konspekty. W tym roku tematem przewodnim była ekologia. Zgodnie z regulaminem jury wybrało 3 najlepsze prace. Autorom wyróżnionych scenariuszy Panasonic Polska przekaże sprzęt audio-vdeo, który posłuży młodzieży do realizacji reportaży. Spośród nadesłanych filmów w styczniu przyszłego roku wybrany zostanie najlepszy, który pojedzie do Japonii na finał światowy. Zwycięzca międzynarodowego konkursu Panasonic Kid Witness News pojedzie na Igrzyska Olimpijskie 2008 do Pekinu.

W pierwszym etapie szkoły zainteresowane udziałem w polskiej edycji Panasonic Kid Witness News miały przesłać konspekty reportaży o tematyce ekologicznej przygotowane przez zespoły składające się z nie więcej niż 4 uczniów.

Do finału polskiej edycji konkursu Panasonic Kid Witness News 2008 zakwalifikowały się następujące konspekty:
- „Eko pret-à-porter” (Gimnazjum nr 1 w Sztumie) – za podaną z humorem promocję zachowań ekologicznych oraz za kreatywne podjęcie tematu ekologii
Film młodzieży z Sztumu pokaże ciekawą akcję proekologiczną przygotowaną przez działający w szkole Klub Młodego Ekologa. Młodzi ekolodzy zorganizowali wielki gimnazjalny pokaz mody. Niebanalne, zaskakujące kreacje zaprezentowane przez modelki i modeli ukazują jak ważny jest problem segregowania odpadków.
- „Ekoauto” (Gimnazjum nr 7 im. UNICEF-u w Zielonej Górze) – za wysoki poziom komunikatywności i zgodność przekazu z tematem konkursu
Trzej studenci z Zielonej Góry postanowili zaprojektować pierwszy w Polsce samochód, który nie emituje spalin! Ich auto napędzane elektrycznie silnikiem prądu przemiennego będzie można doładować w gniazdku elektrycznym. Wizjonerski pomysł trójki młodych zapaleńców ma szansę na realizację dzięki zainteresowaniu wielu firm rozumiejących problem ochrony środowiska. Uczniowie Gimnazjum nr 1 postanowili ten ciekawy temat zaprezentować w konkursie Panasonic Kid Witness News.
- „Życie na okrągło” (Gimnazjum Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia „TAK” z Opola) – za ciekawą prezentację godnego naśladowania lokalnego rozwiązania proekologicznego

Film uczniów z Opola pokaże historię z pozoru zwykłej rodziny z Rybnika, która robiąc coś dla siebie zadbała także o ochronę środowiska. Rodzina ta zdecydowała się zamieszkać w nowatorskim domu w kształcie kopuły, który zużywa o wiele mniej energii niż dom zbudowany w sposób tradycyjny. Jest to dopiero trzeci taki dom w Polsce. Choć na początku bohaterowie reportażu mieli dużo wątpliwość, dziś nie zamieniliby swojego oryginalnego domu na żaden inny.
Wśród szkół, które przysłały konspekty znalazły się gimnazja, których uczniowie po raz pierwszy postanowili zmierzyć się ze sztuką reportażu, jak również uczestnicy poprzednich edycji. Co ciekawe, w tym roku do drugiego etapu zakwalifikowało się Gimnazjum nr 1 w Sztumie, które brało udział w konkursie już po raz drugi, ale wcześniej nie znalazło się w gronie finalistów. W bieżącym roku dominowały zgłoszenia ze szkół z małych i średnich miast.
Szkoły wyłonione w pierwszym etapie otrzymają wkrótce od firmy Panasonic Polska sprzęt audiowizualny i będą mogły przystąpić do realizacji reportaży. Zestawy sprzętu będą składały się z kamer video wraz ze statywami, telewizorów LCD, nagrywarek DVD oraz akcesoriów. Po przekazaniu sprzętu do szkół, specjaliści z Fundacji Sztuki Art-House przeprowadzą w nich warsztaty dla twórców zwycięskich konspektów. Warsztaty mają na celu przygotowanie młodzieży do samodzielnej pracy nad realizacją projektu.

W drugim etapie polskiej edycji Panasonic Kid Witness News 2008 weźmie udział w sumie jedenaście szkół: trzy właśnie wyłonione oraz pozostałych osiem, które brały już udział w programie w ubiegłych latach.

W skład jury, które oceniało nadesłane prace i które będzie oceniać także gotowe filmy, weszli między innymi specjaliści z dziedziny reportażu – Jacek Bławut, operator i reżyser-dokumentalista, wykładowca wielu filmowych uczelni w Polsce i zagranicą, wybitny autorytet w dziedzinie dokumentu, Marcin Kołodziejczyk, redaktor tygodnika Polityka, autor cyklu „Na własne oczy” oraz przedstawiciele Fundacji sztuki Art-House.

„W tym roku wyraźnie obserwujemy wzrost zainteresowania konkursem w małych i średnich miastach. Tegoroczny temat okazał się doskonałym pretekstem do poszukiwań zachowań proekologicznych w tak różnorodnych dziedzinach życia jak: moda, budownictwo, czy motoryzacja. Niezwykle cieszy nas fakt, że gimnazja, które już brały udział w Panasonic Kid Witness News wpisują ten projekt w stały kalendarz wydarzeń w życiu szkoły” – powiedział Radek Jaworski, PR Manager Panasonic Polska.
Dalsze szczegóły na temat projektu można znaleźć na stronie www.panasonic.pl/kwn

_________________________________
Panasonic organizuje Kid Witness News na świecie od 1988 roku. Obecnie program obejmuje swym zasięgiem Stany Zjednoczone, Kanadę, Japonię, Wielką Brytanię, Niemcy, Włochy, Hiszpanię i Polskę. Celem ogólnoświatowego, organizowanego co roku, programu Kid Witness News jest zaznajomienie dzieci z obsługą nowoczesnego sprzętu, zaszczepienie wrażliwości na ważne problemy społeczne oraz stworzenie im warunków do rozwoju kreatywności i umiejętności organizacyjnych. Panasonic zapewnia uczestniczącym w programie szkołom zestawy sprzętu audio-wideo, dając dzieciom szansę na realizację zainteresowań oraz wyrażenie siebie poprzez tworzenie reportażu. Dzięki temu dzieci mają możliwość zdobycia nowych doświadczeń oraz sprawdzenia się w ciekawych rolach związanych zarówno z technicznymi, jak i merytorycznymi aspektami pracy reportera.
 

_________________________________
Panasonic (www.panasonic.co.jp/global) to marka handlowa koncernu Matsushita Electric Industrial, Co Ltd (MEI) z Osaki, który jest jednym z największych na świecie producentów sprzętu elektronicznego (59 miejsce na liście największych przedsiębiorstw na świecie pod względem przychodów). Koncern powstał w 1918 roku.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek