Abp Życiński: nie należy bać się GMO


Abp Życiński: nie należy bać się GMO: artykuł nr 5255

2007-12-06 10:40:51 Biotechnologia

Abp Józef Życiński wzywał we wtorek wiernych, aby nie bali się żywności modyfikowanej genetycznie. "Medycyna nie ma żadnej wiedzy, by żywność zmieniona genetycznie niosła jakieś zagrożenia" - powiedział metropolita lubelski podczas mszy św. z okazji Barbórki w Łęcznej (Lubelskie). Zdaniem abp. Życińskiego, lęk przed żywnością zmodyfikowaną genetycznie rozpowszechniają środowiska radykalnych ekologów. "Ich poglądy są odosobnione" - uważa hierarcha.

"Tyle razy uczestniczyłem w Stolicy Apostolskiej w dyskusjach o żywności zmodyfikowanej genetycznie (...) i nigdy nie usłyszałem opinii, by żywność, którą zmieniono genetycznie była zagrożeniem dla ludzkiego życia" - zaznaczył abp Życiński.

Wskazał, że tego rodzaju żywność jest już w Polsce spożywana, m.in. okazałe truskawki, czy twarde pomidory sprowadzane z zagranicy. "Wszyscy korzystamy już z tych pokarmów i nie ma powodu, by wpadać w panikę i przeżywać lęki, dlatego, że ktoś nas straszy" - powiedział.

Metropolita lubelski podkreślił, że dzięki genetycznemu modyfikowaniu żywności można walczyć z chorobami. Wskazał na program naukowców z Fryburga, którzy uzyskali ryż zawierający witaminę A i inne korzystne związki, których nie ma w zwykłych odmianach tej rośliny. Jest to ważne tam, gdzie ryż jest podstawą wyżywienia. "Dzieci karmione tym ryżem w biednych krajach nie zapadają na choroby oczu" - mówił.

Abp Życiński przypomniał, że w przeszłości ludzie wielokrotnie straszeni byli złymi skutkami, które miałyby przynieść nowe wynalazki. Nawiązał do XIX-wiecznych przewidywań mówiących, że podróże koleją z wielką na ówczesne czasy prędkością 30 km na godzinę, będą szkodliwie odbijać się na ludzkim wzroku.

"Pewien typ odwagi jest konieczny, aby społeczeństwo mogło istnieć i normalnie funkcjonować" - przekonywał abp Życiński.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Więcej o GMO w serwisie: gmo.biolog.pl

Tagi: GMO żywność modyfikowana genetycznie Józef Życiński

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 5255

Dobrze że kościół popiera naukę, GMO
~Agata Ocena artykułu: 4(2007-12-07)

Polacy chcą GMO, rolnicy chcą uprawiać GMO, kościół jest na tak w sprawie GMO, wię dlaczego Tusk i jego rząd są na NIE?
~linum(2007-12-07)

Ksiądz nie powinien się wypowiadać o tym, na czym się nie zna. Czy abp Życiński jest specjalistą genetykiem lub biotechnologiem? Nauka to jedna sprawa i nikt nie kwestionuje używania GMO dla celow naukowych czy farmaceutycznych. Co innego polowa uprawa roslin GMO. To wielki biznes firm agrochemicznych, które uzalezniają rolników od swoich produktów i wyłudzają od nich krocie w nieuczciwych procesach. I przed tym nalezy społeczeństwo przestrzegać!
~biolog Ocena artykułu: 1(2007-12-07)

abp Życiński ma rację, mówilła nam o tym też psorka na biologii - panika z gmo wynika jedynie z nagonki medialnej ekologów
~biti(2007-12-07)

mam nasiona kukurydzy modyfikowanej, mogę je wysiać na polu, coś się stanie złego?
~rolnik(2007-12-07)

Polska ma prawo do GMO! popieram Życińskiego
~świadomy_polak(2007-12-07)

Wiecie, że w 2006 roku firma Monsanto (producent roślin uprawnych GMO) wydała 3.640.000 dolarów na lobbing? W 2005 roku firma Monsanto zapłaciła karę 1.5 mln dolarów za przekupienie indonezyjskiego urzędnika odpowiedzialnego za przepisy ws GMO? Myślicie, że w Polsce nie ma lobbystów Monsanto?
~marta(2007-12-07)

GMO jest bardzo złym zjawiskiem! po pierwsze kościół nie powinien sie wypowiadać na ten temat-oni mają Boga i moralność a nauka jest dla niezrozumiała (koścół to tez biznes)! Po drugie ludziom popierającym wprowadzenie GMO brakuje globalnego spojrzenia na ekologie i zależności miedzy organizmami-nie zapominajmy że rosliny to tez organizmy żywe!Ich nasiona potrafią sie rozprzestrzeniać i przez to mogą wypierac rodzime gatunki!A poza tym niewiadomo jakie to bedzie mialo skutki w przyszłości!
~BartezP(2007-12-15)

99% przeciwników GMO nie potrafi wytłumaczyć czym są organizmy modyfikowane genetycznie i czym różnią się od tych uprawianych/hodowanych od lat na całym świecie. Mają zazwyczaj taką samą argumentację, jak dzieci w piaskownicy: NIE BO NIE. Od wieków ludzie krzyżują rózne gatunki, tworzą nowe odmiany i nikt nie zastanawia się jakie to będzie miało skutki w przyszłości. Ekolodzy w Polsce nie walczą z ograniczeniem chemią/opryskami na polach, wolą walczyć z naukowcami... smutne i żałosne
~Filip(2007-12-15)

dlaczego opini negatywnych jest wiecęj w internecie (komentarze) bo ktoś kto jest za wprowadzeniem GMO w Polsce nie szuka każdego możliwego artykułu o organizmach modyfikowanych genetycznie, to przeciwnicy GMO mimo że jest ich nie wielu w Polsce sieją wrogą propogandę, komentują co się da, negują wszystkie argumenty za GMO, przytaczają nierzetelne dane, powołują się na niesprawdzone informacje
~owi(2007-12-15)

Barszcz Sosnowskiego jest sztandarowym przykładem iż abp się myli. Organizmy GMO mogą być pożyteczne ale mogą być też szkodliwe czego najlepszym przykładem jest Barszcz Sosnowskiego. Można sobie przecież wyobrazić że borowikowi dorabiamy trucicielską cechę szatana sromotnikowego. Wtedy borowik GMO będzie identyczny jak zwykły ale będzie śmiertelnie trujący.
~paweł(2007-12-18)

Barszcz Sosnowskiego nie jest rośliną GMO!
~biotechnolog(2007-12-19)

Nie ma co poprawiać Pana Boga, GMO do kosza na śmieci. - Michał Lepiej czytać Pismo Święte
~michał Ocena artykułu: 1(2008-01-20)

Po ponad 10 latach od powstania złotego ryżu o którym mowa w/w artykule okazało się że zawiera on nieaktywną dla ustroju ludzkiego witaminę A, która okazała się być jedynie analogiem strukturalnym naturalnej witamin A oznacza to że naukowcy nie potrafią lub nie chcą zauważyć różnicy między naturalną wit A, a jej zmieniną formą oba związki maja podobną budowe strukturalną, ale badania laboratoryjne moą nie być na tyle dokładne aby to wykazać
~Leszek Ocena artykułu: 1(2008-06-12)

Zawsze wiedziałem, że najznakomitszy ewolucjonista w gronie dostojników Kościoła katolickiego jest bardzo mądrym człowiekiem. Szukałem jakieś wypowiedzi popierającej GMO i to była pierwsza, którą znalazłem. Niestety, lud jest ciemny i można mu łatwo wmówić, jakie to GMO jest "be". Jestem gorącym zwolennikiem, oczywiście wszystko pod kontrolą. Niebezpieczeństwa GMO to w 99% mity. Mam nadzieję, że kiedyś u władzy znajdą się mądrzy ludzie, a nie banda niepiśmiennych matołów, jak zwykle.
~Tukan (biochemik)(2008-10-17)

Twój komentarzWybrane wiadomości z bitechnologii