Przez biologię do serca


Przez biologię do serca: artykuł nr 5302

2008-01-02 14:52:02 Ciekawostki

Udział w zajęciach z wykorzystaniem najnowszego sprzętu mikroskopowego oraz bogatego zbioru zakonserwowanych okazów zwierząt, narządów i ekspozycji osteologicznej oferuje uczniom szkół makroregionu lubelskiego Zakład Anatomii Porównawczej i Antropologii Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu im Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W ramach Zakładu działa Muzeum Zoologiczne, gdzie uczniowie szkół podstawowych zapoznają się z różnorodnością fauny naszego kraju oraz problemami ochrony zwierząt" - mówi kierownik zakładu, prof. Antoni Gawron.

Również i starsza młodzież ma tu szansę dowiedzieć się czegoś ciekawego. Jak wymienia prof. Gawron, uczniowie szkół licealnych i gimnazjów poznają techniki mikroskopii świetlnej i konfokalnej podczas zajęć w kilkunastoosobowych grupach, prowadzonych z użyciem mikroskopu konfokalnego. W czasie tych zajęć uczniowie mają możliwość pracy na tym mikroskopie pod opieką pracownika Zakładu.

Z kolei zajęcia w Pracowni Mikroskopii Elektronowej umożliwiają uczniom zapoznanie się z ultrastrukturą komórki. Jak wyjaśnia naukowiec, duża ilość zdjęć tkanek, komórek i mikroorganizmów umożliwia przeprowadzenie w pracowni zajęć zgodnych tematycznie z obowiązującymi aktualnie standardami kształcenia w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

"Nasz Zakład jako jedyna spośród uczelni lubelskich jednostka prowadzi te zajęcia przez cały rok, a nie tylko w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Zajęcia odbywają się w uzgodnionych ze szkołami terminach" - podkreśla prof. Gawron.

Jego zdaniem, o dużym zapotrzebowaniu na tego typu działalność oświatową świadczy ilość osób, które w ciągu minionego roku zwiedziły Muzeum Zoologiczne i wzięły udział w prowadzonych tam zajęciach. W księdze wpisów Muzeum w okresie od października 2006 do października 2007 roku zanotowanych jest około 4 tysiące zwiedzających. W pracowniach mikroskopowych w minionym roku szkolnym przeprowadzono zajęcia z 29 zorganizowanymi grupami szkolnymi. W zajęciach brały udział szkoły z Lublina, Biłgoraja, Milejowa, Łańcuta, Pionek, Chełma, Łęcznej, Włodawy, Modliborzyc, Świdnika i Puław.

Niezależnie od prowadzonej przez cały rok szkolny działalności, Zakład od 2004 roku bierze czynny udział w Lubelskim Festiwalu Nauki. W tegorocznej edycji festiwalu jego pracownicy zdradzali tajemnice mikroświata, w prezentacji dotyczącej mikroskopów, omawiali też świat zwierząt". Odbyło się 11 spośród zaplanowanych 12 edycji tego projektu. Tylko w ramach festiwalu obie pracownie mikroskopowe odwiedziło około trzystu osób, natomiast Muzeum Zoologiczne ponad tysiąc osób.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Uczyńska

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Tagi: biologia nauka studia matura 2008 Antoni Gawron UMCS Muzeum Zoologiczne festiwal nauki festiwale nauki Lubelski Festiwal Nauki

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 5302

biologia to całkiem łatwa nauka ale są w niej też i trudne wątki niewiem dokładnie jakie ale... jeszcze nie uczę sie biologii ale moja koleżanka taki wiekszość rzeczy już umiem mam pozdrowienia dla wszystkich którze robili tę strone internetową ola b.
~ola b. Ocena artykułu: 2(2008-01-07)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ciekawostek