Coca–Cola zainstaluje ekologiczne silniki gazowe w europejskich rozlewniach


Coca–Cola zainstaluje ekologiczne silniki gazowe w europejskich rozlewniach: artykuł nr 5371

2008-01-30 23:53:20 Ekologia

Coca-Cola HBC S.A. oraz ContourGlobal (firma specjalizująca się w projektach energetycznych) uruchamiają w Europie inicjatywę zmierzającą do redukcji emisji gazów przemysłowych. Plan zakłada stworzenie 15 elektrowni skojarzonego (jednoczesnego) wytwarzania energii i ciepła w rozlewniach Coca-Coli w jedenastu krajach europejskich. W pierwszej fazie projektu zainstalowanych zostanie 19 silników gazowych GE Energy Jenbacher o całkowicie mocy wynoszącej 58 MW. Silniki gazowe pracować będą w rozlewniach w Polsce, Austrii, Czechach, Grecji, Irlandii Północnej Rosji, Rumunii, Serbii, na Słowacji oraz na Ukrainie i we Włoszech.

Działania te są zgodne ze celami Komisji Europejskiej, która zmierza do bardziej restrykcyjnego przestrzegania regulacji środowiskowych w krajach członkowskich, dzięki czemu poziom emisji dwutlenku węgla w Europie ma zmniejszyć się o 20% do 2020 r. Każda rozlewnia, w której zainstalowane zostaną silniki gazowe GE Jenbacher, będzie mogła obniżyć emisję dwutlenku węgla o ponad 40% rocznie.

Silniki GE Jenbacher zasilane gazem ziemnym będą wytwarzać energię elektryczną, ciepło oraz chłód użytkowy, zaspokajając zapotrzebowanie Coca-Coli na niezawodne, lokalne źródło energii.

Technologia skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła (kogeneracja) jest w naturalny sposób efektywniejsza niż wytwarzanie energii i ciepła z oddzielnych źródeł, dzięki czemu stanowi skuteczny sposób zapobiegania zanieczyszczeniu środowiska. Unia Europejska od kilku lat zachęca kraje członkowskie do modernizacji swoich przemysłowych i komunalnych systemów elektrociepłowniczych, co pozwoli na zwiększenie efektywności energetycznej oraz ograniczenie poziomu emisji.

W ramach kontraktu z ContourGlobal, GE dostarczy systemy Jenbacher JMS 620 GS-N.L, w tym rozwiązania do odzyskiwania ciepła z płaszcza wodnego, chłodnicy pośredniej oraz ropy, a także układy kontrolne DIA.NE XT do sterowania blokami. Silniki zostaną dostarczone pod koniec 2008 r. oraz w 2009 r.

GE Energy

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 5371

Mam nadzieje że teraz również inne wielkie koncerny pójdą w ślady coca-coli...Jak by tak wszystkie koncerny zmniejszyły emisje CO2 o 40 % to w skali globalnej byłby to wielki sukces... :)
~Pablo(2008-01-31)

Od dzisiaj piję colę a nie pepsi;p
~Kaczor Donald(2008-03-04)

Ta sama Coca-Cola, rzekomo tak dbająca o środowisko że nawet aprobująca haracz emisyjny za ulatniający się z bąbelków CO2 - zarazem wycofała z handlu detalicznego swoje produkty w butelkach szklanych na rzecz jednorazowych butelek PET, w dodatku o coraz mniejszych pojemnościach. Ohydna hipokryzja! :-((
~Tomek Janiszewski(2009-03-11)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ekologii