Przetwórnia wielorybiego mięsa w Korei


Przetwórnia wielorybiego mięsa w Korei: artykuł nr 538

2005-04-14 08:36:21 Ochrona środowiska

Ulsan, miasto w którym odbędzie się tegoroczne posiedzenie Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa (IWC), z entuzjazmem zabrało się do budowy muzeum wielorybów oraz nowoczesnego parku morskiego. Greenpeace dotarł jednak do planów nieopublikowanych na wesołej i radosnej stronie miasta, które przewidują wybudowanie przetwórni wielorybiego mięsa oraz miejsca składowania odpadów, pochodzących z jego produkcji. Czy Ulsan jest tak, jak twierdzi “miastem wielorybów”, czy też raczej “miastem wielorybników”?

Razem z aktywistami z Koreańskiej Federacji Ruchów Ochrony Środowiska (KFEM) Greenpeace zzałożył obóz protestacyjny (“Ambasada Wielorybów”) w miejscu planowanej budowy przetwórni. Muzeum wielorybów ze swoją łodzią i harpunem oraz restauracje serwujące wielorybie mięso rozpościerają się ponad placem budowy, gdzie leżą stosy kamienistej ziemi, jako że park morski jest wciąż w budowie. Wzniesiona na 12 metrów boja świetlna przypomina o zagrożeniu dla wielorybów. Na całym terenie poustawiane są duże drewniane wielorybie płetwy – symbole nagrobków w miejscu, gdzie mają być grzebane “wielorybie resztki”.

Sama Ambasada składa się z dużych rozmiarów zielonej kopuły, wewnątrz której udostępniamy informacje o sytuacji tych ssaków i proponowanym przez Greenpeace alternatywnym “muzeum wielorybów”. Po obu stronach kopuły znajdują się dwa ogromne dmuchane wieloryby, które przyciągają zaintrygowane spojrzenia przechodniów i właścicieli restauracji po drugiej stronie ulicy.

Oficjalnie władze Korei twierdzą, że nie zdecydowały się jeszcze, czy będą głosować za utrzymaniem wielorybnictwa podczas tegorocznych obrad IWC.

“Po co budowano by nowoczesną przetwórnię mięsa wielorybów i delfinów, jeśli decyzja o odbudowaniu przemysłu wielorybniczego w Korei jeszcze nie zapadła?” zastanawia się Jim Wickens, campaigner Greenpeace'u z obozu protestacyjnego.

Więcej na stronach Greenpeace

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska