Eco Prêt-à-Porter zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu Panasonic Kid Witness News


Eco Prêt-à-Porter zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu Panasonic Kid Witness News: artykuł nr 5518

2008-03-12 06:12:03 Ekologia

Panasonic Polska poinformował o zakończeniu ostatniego etapu polskiej edycji konkursu dla młodych reporterów Panasonic Kid Witness News 2008, którego tematem przewodnim była ekologia. W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 40 gimnazjów z całej Polski. Zwycięski film uczniów ze Sztumu zmierzy się z najlepszymi reportażami z innych krajów na światowym finale w Japonii. Nagrodą główną tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Panasonic Kid Witness News jest wyjazd na Igrzyska Olimpijskie 2008 do Pekinu.

Pierwsze miejsce w konkursie zajął reportaż „Eco Prêt-à-Porter” zrealizowany przez młodzież z Gimnazjum nr 1 w Sztumie (woj. pomorskie), który w ujmujący sposób zrelacjonował wielki szkolny pokaz mody i w atrakcyjnej formie przedstawił ważny problem segregowania odpadków. Wyróżnienia zostały przyznane uczniom Gimnazjum nr 7 w Zielonej Górze za ich reportaż „Ecoauto” oraz drużynie z Gimnazjum nr 18 w Białymstoku za film „Król Puszczy”.

Film autorstwa zwycięskiego teamu pokazuje ciekawą akcję proekologiczną przygotowaną przez działający w szkole Klub Młodego Ekologa. Młodzi ekolodzy zorganizowali atrakcyjny pokaz mody, którego oprawa nawiązywała do gal wielkich kreatorów mody. Niebanalne, zaskakujące widzów kreacje zaprezentowane przez modelki i modeli ukazały jednak przede wszystkim ważny problem segregowania odpadków. Zaprezentowane na wybiegu ubrania „uszyto” z takich materiałów jak: worki na śmieci, makulatura, sznurki, płyty CD czy krepina.

„Reportaż młodych ekologów ze Sztumu został doceniony przez jury za promocję działań ekologicznych podaną z humorem, za dynamiczne tempo opowiadania i harmonijne połączenie obrazu z muzyką. Cieszymy się jednocześnie, że z roku na rok poziom konkursu jest coraz wyższy, a reportaże coraz dojrzalsze w sensie merytorycznym i technicznym” – powiedział Radek Jaworski, PR Manager Panasonic Polska, firmy, pod której auspicjami został zrealizowany program, a także fundatora sprzętu audio-video dla szkół, które przysłały najlepsze scenariusze.

W tym roku przyznano również dwa wyróżnienia. Film pt. „Ecoauto” z Zielonej Góry został wysoko oceniony za sprawność realizacyjną, za promocję pozytywnych postaw podaną w bardzo jasny komunikatywny sposób, w którym wyczuwa się optymizm zarówno bohaterów, jak i autorek reportażu. „Ecoauto” opowiada historię trzech studentów-pasjonatów Politechniki w Zielonej Górze, którzy postanowili zaprojektować pierwszy w Polsce „bezspalinowy” samochód. Ich ekologiczny samochód napędzany elektrycznie silnikiem prądu zmiennego będzie można doładować w gniazdku elektrycznym, np. tak, jak telefon komórkowy. Wizjonerski pomysł studentów ma szansę na realizację dzięki zainteresowaniu tych firm, które rozumieją potrzebę zmniejszenia ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.

Drugie wyróżnienie przypadło reportażowi „Król Puszczy”. W uzasadnieniu werdyktu jury uznało, że film gimnazjalistów z Białegostoku wyróżnia się pomysłowością i kontrowersyjnym podejściem do tematu, odwagą w zadawaniu trudnych pytań dotyczących wzajemnego oddziaływania człowieka i przyrody oraz oryginalnym doborem bohaterów i wyczuciem komizmu sytuacyjnego. „Król Puszczy” przekonuje, na przykładzie białowieskiej populacji żubrów, że współistnienie gatunków w ekosystemie nie zawsze jest harmonijne, a bezpieczeństwo i komfort życia człowieka jest często bagatelizowane w imię ochrony przyrody za wszelką cenę.

W tym roku, podobnie, jak w ubiegłych latach, szkoły zainteresowane udziałem w polskiej edycji Kid Witness News miały przysłać konspekty reportaży o tematyce ekologicznej przygotowane przez zespoły składające się z nie więcej niż 4 uczniów. W sumie nadesłano ich 54. Szkoły wyłonione w pierwszym etapie otrzymały od Panasonic Polska sprzęt audiowizualny. Przed przystąpieniem przez uczniów do realizacji reportaży, specjaliści z Fundacji Sztuki Art-House przeprowadzili w szkołach warsztaty przygotowujące młodzież do samodzielnej pracy nad realizacją projektu. Jury najpierw wybrało 3 najlepsze prace, na podstawie, których uczniowie samodzielnie zrealizowali reportaże. Następnie jury po burzliwych naradach wybrało zwycięzców. W skład jury oceniającego nadesłane prace weszli między innymi specjaliści z dziedziny reportażu – Jacek Bławut, operator i reżyser-dokumentalista, wybitny autorytet w dziedzinie dokumentu, Marcin Kołodziejczyk, redaktor tygodnika Polityka oraz przedstawiciele Fundacji Sztuki Art-House.

Czy zwycięski reportaż gimnazjalistów ze Sztumu urzeknie również jury w Japonii podczas finału konkursu Panasonic Kid Witness News? Przekonamy się wkrótce. Dalsze szczegóły na temat projektu można znaleźć na stronie http://www.panasonic.pl/kwn

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii