Rusza ośrodek szkoleniowy dla operatorów maszyn leśnych


Rusza ośrodek szkoleniowy dla operatorów maszyn leśnych: artykuł nr 5533

2008-03-17 13:08:01 Leśnictwo

4 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Gidle zostanie otwarty Ośrodek Szkoleniowy Operatorów Maszyn Leśnych. Będzie to pierwsze w kraju miejsce kształcące profesjonalnych operatorów maszyn leśnych. Nabór na szkolenia rozpocznie się 7 kwietnia.

W tej chwili trwają szkolenia przedwstępne, których celem jest sprawdzenie, czy kandydaci na operatorów maszyn leśnych posiadają predyspozycje do tej pracy.

Powstanie ośrodka było odpowiedzią na postępujący rozwój mechanizacji prac leśnych. W jego ofercie znajdziemy 13 kursów, których ukończenie zostaje poświadczone certyfikatem. Program szkoleń obejmuje obsługę harwesterów, forwarderów, kołowych ciągników zrywkowych typu skidder i żurawi. Przewidziano też kursy obsługi urządzeń przydatnych przy pielęgnacji gleby, gospodarowaniu w szkółkach leśnych i innych.

Planowane jest także wprowadzenie szkoleń z zakresu technik i technologii oraz zasad planowania i organizacji pracy maszynami w poszczególnych rodzajach cięć. Programy szkoleń mogą być modyfikowane, zależnie od aktualnych potrzeb oraz ciągle postępujących zmian technologicznych.

Szkolenia będą prowadzone wieloetapowo. Każde z nich obejmuje część teoretyczną, ćwiczenia na symulatorach komputerowych, warsztaty, pracę na trenażerach, a także na maszynach – na specjalnie przygotowanych powierzchniach treningowych, pod okiem instruktorów.

Większość kadry ośrodka stanowią – nie bez powodu – pracownicy Nadleśnictwa Gidle. Nadleśnictwo to wdraża technologie maszynowe już od 1995 r., ma więc w tym zakresie ogromne doświadczenie.

Ośrodek zajmuje się także edukacją. Na jego terenie znajduje się izba edukacyjna z licznymi eksponatami przyrodniczymi. Znajdziemy w niej m.in. gabloty z owadami, tablice chronionych gatunków roślin, spreparowane okazy fauny i awifauny żyjące w tutejszych lasach. Dodatkową atrakcją są przebywające w wolierach bażanty, kuropatwy i inne ptaki łowne oraz egzotyczne kaczki.

Ośrodek stale współpracuje ze szkołami podstawowymi, gimnazjami i liceami. Prowadzi także pokazy i warsztaty dla szkół wyższych oraz jednostek LP, na których prezentuje nowoczesne technologie i techniki pracy stosowane w leśnictwie.

Przemysław Przybylski
Rzecznik Prasowy Lasów Państwowych

Wszystkie osoby zainteresowane szkoleniami dla operatorów maszyn leśnych mogą się zgłaszać do Nadleśnictwa Gidle: gidle@katowice.lasy.gov.pl tel. 034 32 72 970, 034 32 72 971, 034 32 72 972
 

Tagi: maszyny leśne leśnik leśnictwo lasy polskie szkolenia

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 5533

Witam. Chcialbym sie dowiedziec ile kosztuje taki kurs na harwestera?? Prosze o opinie
~Łukasz(2008-03-23)

Ile kosztuje kurs na operatora forwarderów
~ren(2008-07-04)

Dzieńdobry chciałbym do wiedziec o cenę kursów na HARVESTERA i NA FORWARDERA.Z góry dziękuje.
~marcin Ocena artykułu: 5(2008-09-09)

Chciałbym się dowiedzieć jaki jest koszt takiego kursu i ile czasu trwa.Dzienkuje
~przemek(2009-01-16)

...ale szkoda, że to jedyny taki ośrodek w kraju, no i te ceny kursu!!! chcesz mieć to kup:)
~pajek Ocena artykułu: 3(2009-03-12)

Z tego co się orientuje koszt takiego kursu wynosi w granicach 7-9 tys zł. Podobne ceny czy Harwester czy forwarder..
~Jaro(2009-03-31)

mam kurs udt na rzurawie lesne i chce sie szkolic dalej zebym pracowal lepiej i sprawniej ale nie stac mie zeby przejsc cale szkolenie i co mam z tym zrobic
~junior(2010-11-01)

Twój komentarzWybrane wiadomości z leśnictwa