PAPUGI, GĘSI I KACZKI-MANDARYNKI ŻYJĄ DZIKO W EUROPIE


PAPUGI, GĘSI I KACZKI-MANDARYNKI ŻYJĄ DZIKO W EUROPIE: artykuł nr 57

2004-10-21 17:26:07 Nauka w Polsce i na świecie

Najliczniejszymi egzotycznymi ptakami, żyjącymi dziko w dużych miastach europejskich są papugi. W Londynie jest to na przykład Aleksandretta obrożna - opowiada dr Tomasz D. Mazgajski, ornitolog z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.



PAPUGI, GĘSI I KACZKI-MANDARYNKI ŻYJĄ DZIKO W EUROPIE

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska

Najliczniejszymi egzotycznymi ptakami, żyjącymi dziko w dużych miastach europejskich są papugi. W Londynie jest to na przykład Aleksandretta obrożna - opowiada dr Tomasz D. Mazgajski, ornitolog z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.

Egzotyczne ptaki, mieszkające w miastach europejskich, to przeważnie uciekinierzy z ogrodów zoologicznych i prywatnych hodowli. Udało im się zaaklimatyzować w obcym środowisku i stworzyć szybko rozmnażające się populacje.

LONDYŃSKIE STADA I ŁÓDZKI SAMOTNIK

Ojczyzną zielonej papugi Aleksandretty obrożnej (Psittacula krameri) jest Azja i w Afryka. W Europie hodowana jest ona jako ptak dekoracyjny. Na naszym kontynencie gatunek ten rozmnożył się na wolności po raz pierwszy w Norfolk (w Wielkiej Brytanii) w 1855 roku. Ta papuzia populacja jednak szybko wygasła.

W 1969 roku w Anglii ponownie zaobserwowano gniazdujące aleksandretty. Ich liczebność szacuje się dziś na ponad sześć tysięcy osobników. W samym Londynie jest już kilka populacji tych egzotycznych ptaków, największa liczy ponad tysiąc sztuk.

Aleksandretty obrożne żyją też w Brukseli (Belgia), w Kolonii (Niemcy), Amsterdamie, Rotterdamie i Hadze (Holandia) - w dużych populacjach, liczących kilkaset lub więcej ptaków.

"W parku w Łodzi przez cztery lata żyła na wolności samotna samica. Oznacza to, że papugi mogą się przystosować również do życia w Polsce" - wyjaśnia dr Mazgajski.

MANDARYNKI WYPUSZCZANE NA WOLNOŚĆ

Niektóre ptaki nie znalazły się na wolności przypadkiem. Mandarynka (Aix galericulata) - mała, jaskrawo ubarwiona kaczka, pochodząca z Dalekiego Wschodu - była specjalnie wypuszczana na wolność w Wielkiej Brytanii już w XVIII w.

W Niemczech kaczki te zaczęto hodować w berlińskim zoo w latach 20. i ponownie w latach 50. dwudziestego wieku. Obecnie populację mandarynek w tym kraju szacuje się na 250 - 370 par.

Mandarynki żyją również w Belgii, Holandii i Austrii. W Wiedniu, podczas zimowego liczenia, zarejestrowano na przykład ostatnio 130 osobników gniazdujących w różnych miejscach.

Lęgową mandarynkę spotyka się również w Warszawie, na razie wyłącznie w Parku Łazienkowskim.

DZIKIE GĘSI DLA MYŚLIWYCH

W Europie - oprócz tych dwóch, najliczniej występujących gatunków - żyje i rozmnaża się wiele innych egzotycznych ptaków. Przykładem może być liczna w Wielkiej Brytanii i Skandynawii populacja gęsi Bernikli kanadyjskiej (Branta canadensis).

"Bernikle były tam prawdopodobnie wypuszczane przez myśliwych, jako ptaki łowne.

Pojedyncze osobniki docierają od czasu do czasu do Polski. Kilkanaście lat temu polscy myśliwi chcieli wypuszczać te gęsi także u nas, na wybrzeżu, ale próba się nie powiodła.

"Wypuszczanie obcych gatunków na wolność jest u nas zabronione, ponieważ nie można przewidzieć, jak zachowają się w środowisku. Mogą stanowić zagrożenie dla gatunków rodzimych" - mówi ornitolog.

W Europie mieszkają też na wolności australijskie czarne łabędzie, rozmaite egzotyczne kaczki i gęsi oraz inne papugi, m. in. mnichy nizinne (Myiopsitta monachus).

* * *

Więcej na temat egzotycznych ptaków, które dziko żyją w europejskich miastach, będzie można się dowiedzieć podczas - ilustrowanego zdjęciami - wykładu, który dr Mazgajski wygłosi w trakcie Festiwalu Nauki w Warszawie.

Wykład odbędzie się 21 września, o godz. 17:30 w siedzibie Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, przy ul. Wilczej 64.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce,

21 października 2004

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie