Technologiczny konkurs dla studentów Microsoft Imagine Cup 2008 rozstrzygnięty


Technologiczny konkurs dla studentów Microsoft Imagine Cup 2008 rozstrzygnięty: artykuł nr 5704

2008-05-11 20:09:13 Ciekawostki

Znane są już wyniki tegorocznego konkursu Microsoft Imagine Cup 2008 w kategorii Projektowanie Oprogramowania, którego finał krajowy odbył się dzisiaj w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Zwycięzcą została drużyna Demoscene Spirit z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, która zaprezentowała rozwiązanie LifeTracker, umożliwiające śledzenie w czasie rzeczywistym zwierząt należących do gatunków zagrożonych wyginięciem. Zespół będzie reprezentował Polskę w finałach światowych, które odbędą się w Paryżu, we Francji. Microsoft Imagine Cup, w Polsce współorganizowany z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego, to konkurs technologiczny stworzony z myślą o młodych, utalentowanych ludziach, którzy w ramach rywalizacji tworzą innowacyjne rozwiązania informatyczne oraz uczą się przekształcać swoje pomysły technologiczne w produkty rynkowe. Celem współpracy organizatorów – Microsoft i IWP – jest integracja studentów kierunków informatycznych oraz komunikacji wizualnej, wzornictwa i projektowania graficznego poprzez umożliwienie im współpracy w ramach zespołów konkursowych, a jej efektem jest uczestnictwo designerów w startujących drużynach. W półfinałach w 50 proc. drużyn znaleźli się designerzy, w ścisłym finale byli w 4 z 5 zakwalifikowanych drużyn. Tegorocznym finałom konkursu towarzyszyła konferencja Forum Przedsiębiorczości Microsoft.

Do tegorocznego finału konkursu technologicznego Imagine Cup 2008 zakwalifikowało się 10 drużyn z całej Polski, w tym 4 z Politechniki Poznańskiej, 1 z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, 2 z Politechniki Łódzkiej oraz po jednym zespole z Politechniki Śląskiej, Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Motywem przewodnim tegorocznej rozgrywki w kategorii Projektowanie Oprogramowania było hasło: “Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga chronić środowisko”. Zwycięzcą tegorocznego finału została drużyna Demoscene Spirit z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w składzie: Agata Czapracka, Szymon Majewski, Łukasz Michniewicz, Wiktoria Szydło, Agata Majewska z opiekunem Tomaszem Gdalą. Zespół zaprezentował aplikację o nazwie LifeTracker, która umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym zwierząt należących do gatunków zagrożonych wyginięciem. Drugie miejsce zajął zespół Incognitos z Politechniki Poznańskiej w składzie: Michał Maćkowiak, Miłosz Kadziński, Sylwia Kopczyńska, Wojciech Kokot z projektem ThumbRider. Trzecie miejsce przypadło zespołowi FTeamS z Politechniki Łódzkiej w składzie: Dariusz Krukowski, Grzegorz Glonek, Jacek Pintera, Jarosław Andrzejczak, Krzysztof Szokal-Egird z opiekunem Jarosławem Koszukiem. Zespół przedstawił projekt o nazwie eTrip. Zwycięzcy etapu krajowego będą reprezentować Polskę w światowym finale konkursu, który odbędzie się w lipcu we Francji, w Paryżu.

„Jako Instytut Wzornictwa Przemysłowego zaangażowaliśmy się we współpracę z Microsoft przy organizacji tegorocznej edycji konkursu Imagine Cup 2008 oraz Forum Przedsiębiorczości Microsoft. Zrobiliśmy to z ogromnym zainteresowaniem i wiarą, że tego typu współpraca może przynieść wymierne korzyści w budowaniu przedsiębiorczości w Polsce. W tegorocznej edycji konkursu technologicznego wzięły udział zespoły złożone ze studentów uczelni technicznych oraz artystycznych, które wspólnie stworzyły rozwiązania technologiczne doskonałe nie tylko z punktu widzenia informatycznego, ale również pod względem funkcjonalności, ergonomii i wartości użytkowej i estetycznej. Wierzymy, że takie wielowymiarowe podejście do tworzenia nowych technologii przyczyni się zarówno do powstawania innowacyjnych i ciekawych rozwiązań, jak również do wzrostu świadomości uczestników konkursu, że dobry biznes tworzy się nie tylko na bazie umiejętności technicznych, ale przede wszystkim kreatywnych” – powiedziała Beata Bochińska, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Prace konkursowe były oceniane przez jury w składzie: Zbigniew Bigaj, Sage Symfonia, Beata Bochińska, Instytut Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o. o., Wojciech Bukry Ewosoft Systemy Informatyczne, Tymoteusz Chmielewski, K2 Internet S.A., Krzysztof Gawęda, PI ORHMET Sp. z o.o., Tadeusz Golonka, BPD Sp. z o. o., Tomasz Kopacz, Microsoft Sp. z o.o., Artur Jedynak, Integral Technologies Sp. z o.o., Bartłomiej Lozia, Teta S.A., Łukasz Łobocki, Accenture Sp. z o.o., Piotr Moskwa, Datacom System S.A., Romuald Rutkowski, Asseco Business Solutions S.A., Zbigniew Rymarczyk, Comarch S.A., Szymon Słupik, Wind Mobile Sp. z o.o., Jarosław Szawlis, InsERT Sp. z o. o.

„Microsoft prowadzi w Polsce i na świecie liczne programy, w ramach których młodzi ludzie uczą się tworzyć innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz poznają otoczkę biznesową konieczną do odniesienia sukcesu na rynku. Konkurs Imagine Cup jest jednym z nich i w założeniu ma umożliwić studentom wymianę opinii i doświadczeń, kontakt z ekspertami oraz dostęp do specjalistycznej wiedzy i rozwiązań. Mamy nadzieję, że dzisiejszy finał, połączony z Forum Przedsiębiorczości będzie dobrym początkiem współpracy, która pomoże budować świadomość młodych ludzi i zachęcać ich do działań nie tylko na polu technologii, ale również biznesu” – powiedział Marek Roter, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Podczas spotkania zainaugurowano także prowadzony przez Microsoft program Innovation Accelerator, którego celem jest przekazywanie uczestnikom konkursu technologicznego Microsoft Imagine Cup wiedzy biznesowej potrzebnej do przekształcania stworzonych przez nich aplikacji konkursowych w realne produkty rynkowe.

Konkurs Imagine Cup jest największym międzynarodowym konkursem technologicznym dla studentów. W tym roku jest organizowany po raz szósty. Uczestnicy rywalizują ze sobą w 9 kategoriach: Projektowanie oprogramowania, Projektowanie systemów wbudowanych, Projektowanie gier, Projekt Hoshimi – bitwa programistyczna, Technologie informatyczne, Algorytmy, Fotografia, Film krótkometrażowy oraz Projekt interfejsu. Uczestnicy każdej z kategorii wykorzystują technologię do rozwiązania stawianego przez organizatorów problemu. W tym roku motywem przewodnim konkursu jest „technologia, która pomaga chronić środowisko”. Łączna suma nagród w konkursie to prawie 200 tys. USD.

Tegoroczna edycja Imagine Cup w kategorii Projektowanie Oprogramowania organizowana jest po raz pierwszy wspólnie przez Microsoft i Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Celem, jaki postawiły sobie IWP i Microsoft jest integracja studentów kierunków informatycznych oraz komunikacji wizualnej, wzornictwa i projektowania graficznego poprzez umożliwienie im współpracy w ramach zespołów konkursowych. Współpraca ta ma się przyczynić do powstania innowacyjnych i profesjonalnych – zarówno od strony technologicznej, jak i użytkowej oraz wizualnej – produktów, które będą gotowe do wdrożenia na rynek.

Więcej informacji na temat konkursu można uzyskać na stronie: www.imaginecup.pl.

inf. prasowa Microsoft

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek