II miejsce Polski w Europie w projekcie Spring Alive


II miejsce Polski w Europie w projekcie Spring Alive: artykuł nr 5825

2008-07-01 12:56:45 Zoologia

W akcji organizowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i koncern energetyczny Vattenfall opiekujący się śląskimi bocianami, wzięło udział ponad 7 tys. osób z całego kraju - informuje Joanna Kalinowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Uczestnicy akcji przez cztery miesiące rejestrowali swoje pierwsze obserwacje bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka i kukułki. Po zebraniu danych można było zanotować jak bardzo zaawansowana jest wiosna w poszczególnych regionach kraju.

Ptasie przyloty rejestrowali także mieszkańcy 29 krajów europejskich.

Polska z wynikiem 9245 obserwacji znajduje się w czołówce i zajmuje drugie miejsce w europejskiej klasyfikacji programu.

Dzięki danym przekazanym przez obserwatorów z całego kraju wiadomo, że wiosna, która przybyła do nas wraz z ptakami +wyprzedziła+ tę astronomiczną o 16 dni.

Masowy przylot pierwszych bocianów został odnotowany na początku marca, przy czym najwięcej bocianich obserwacji zanotowano 5-go. Druga, potężna fala boćków dotarła do Polski w Prima Aprilis – 1 kwietnia a dwa tygodnie później rozpoczął się masowy przylot jaskółek dymówek.

Pierwszego bociana w ramach tegorocznej akcji zaobserwował Aleksander Kalinowski, któremu 12 lutego wyraźnie zmęczony bociek przeciął drogę na trasie Środa Wielkopolska – Leszno.

Rekordowo wcześnie, bo 3 marca została wprowadzona obserwacja kukułki w województwie świętokrzyskim. Głos ptaka usłyszał Mirosław Kargul.

Natomiast najwcześniejsza obserwacja jaskółki dymówki miała miejsce 5 marca w województwie dolnośląskim. Pierwszą jaskółkę w bazie zarejestrował Damian Białas. 31 marca, potwierdzoną informację o obserwacji jerzyków w woj. świętokrzyskim podała Ewa Urbańska.

Najwięcej obserwacji ptaków udało się zgromadzić obserwatorom z województwa mazowieckiego. Także w tym województwie zaobserwowano najwięcej boćków: aż 2539.

Nie próżnowali także obserwatorzy z Pomorza; zgromadzili oni ponad 800 obserwacji ale w odróżnieniu od Mazowsza – najchętniej wprowadzali obserwacje jerzyków.

Obserwatorom z regionu śląskiego i pomorskiego udało się zająć trzecią lokatę z wynikiem ponad 500 obserwacji, wśród których najliczniejszą grupę stanowią jaskółki dymówki.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii