Na ratunek dzieciom w Kongo


Na ratunek dzieciom w Kongo: artykuł nr 5939

2008-11-04 10:08:47 Medycyna

W Demokratycznej Republice Konga trwa obecnie największy kryzys humanitarny od czasu II wojny światowej. Co minutę jedno dziecko umiera z powodu głodu i chorób, którym umiemy zapobiegać. Razem z Ambasadorami Dobrej Woli, Panią Małgorzatą Foremniak i Panem Arturem Żmijewskim UNICEF Polska apeluje o pomoc.

Kongo mogłoby być rajem na ziemi dzięki żyznym glebom, dobremu klimatowi i widokom zapierającym dech w piersiach. Malownicze zielone wzgórza, a u ich stóp - szmaragdowe jeziora. Tymczasem w ciągu ostatnich lat zginęło tu ponad pięć milionów osób.

Dwie wojny, ciągłe pomniejsze konflikty i brak stabilizacji sprawiają, że skala nieszczęść spotykających mieszkańców tego kraju, jest nieporównywalna z jakimkolwiek innym miejscem na świecie. Każdego dnia przybywa nowych ofiar przemocy, głodu i chorób. Zniszczone zostały wioski, targowiska, nie ma szpitali, a rozgrabione szkoły świecą pustkami. Mimo oficjalnego pokoju, nadal tysiące rodzin ucieka przed krwawymi atakami rebeliantów.

Najbardziej dramatyczna jest sytuacja dzieci. Co roku umiera pół miliona dzieci poniżej 5 roku życia. Paradoksalnie większość z nich ginie nie w wyniku walk, ale na skutek niedożywienia i chorób, na które znamy lekarstwa. Są tak osłabione, że nie mają szansy wygrać z żadną infekcją. Padają ofiarą malarii, biegunki, gruźlicy, czy odry, które przy braku dostępu do podstawowej opieki medycznej, leków i wykwalifikowanego personelu są zabójcze.

Codziennie dzieci stykają się z przemocą, gwałtami i śmiercią co powoduje nieodwracalne zmiany w ich psychice. Są siłą wcielane do wojska lub zmuszane do niewolniczej pracy. Prawie połowa dzieci nie chodzi do szkoły, z czego większość to dziewczynki.

UNICEF Polska podjął decyzję o włączeniu się w największą operację pomocy humanitarnej naszej organizacji. 3 listopada rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna, która ma na celu zwrócenie uwagi Polaków na tragedię w Kongo i pozyskanie funduszy na program ratowania życia noworodków i małych dzieci w tym kraju. UNICEF Polska uruchomił specjalny numer SMS - 7245, z którego całkowity dochód zostanie przeznaczony na program w Kongo (koszt SMS 2 zł + VAT, kampanię wspierają Era, Heyah, Plus, Sami Swoi, Orange i Play). Numer konta kampanii to: 82 1020 1013 0000 0802 0121 0046.

Kampanię „Na ratunek dzieciom w Kongo” aktywnie wspierają Małgorzata Foremniak i Artur Żmijewski, którzy po raz pierwszy połączyli siły w walce UNICEF o zapewnienie każdemu dziecku godnego życia. Ambasadorowie Dobrej Woli UNICEF nagrali specjalny spot telewizyjny i radiowy, występują także wspólnie w ogłoszeniach prasowych i insertach.

* * *
UNICEF od ponad 60 lat walczy o prawa każdego dziecka do zdrowia, edukacji, równości i ochrony. Każdego roku ratuje życie 7 milionów dzieci. Za swoją pracę na rzecz najmłodszych został uhonorowany Nagrodą Nobla.

UNICEF jest w całości finansowany z dobrowolnych składek darczyńców. W ostatnich latach dzięki ich wsparciu UNICEF w Polsce sfinansował m.in. trzyletni program szczepień przeciwko odrze w Sierra Leone oraz ośrodki terapeutyczne dla niedożywionych dzieci w Etiopii.

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 5939

Ja tez chcialabym cos zrobic! Chce pomoc, tylko nie wiem jak... Co da 1 sms? To przeciez tak niewiele... Nie zarabiam wiec nie moge wplacic pieniazkow na konto:( gdyby potrzebni byli wolontariusze, jestem chetna.
~patusss91(2008-11-28)

Siła w jedności i ilości, niech każdy da tyle na ile go stać, bo od choćby tej małej SMSowej wpłaty można cokolwiek pożytecznego i skutecznego rozpocząć... Niech każdy wspiera jak potrafi
~Piotr Ocena artykułu: 5(2008-12-20)

Pomagajcie, pomagajcie!!!!! Ratujecie jednym smsem życie niewinnego dziecka!!!! Wyślijcie tak jak my kilka smsów aby uratować wiele malutkich serduszek :) Oni na nas liczą! Nie możemy ich zawieść!
~Kasia i Anitka :) Ocena artykułu: 5(2009-01-05)

Wiadomo ze 1 sms to kropla w morzu, ale tak naprawde liczy sie to ze chcemy pomoc i ze wyslalismy choc tego jednego smsa, niech kazdy wysle po jednym i to bedzie juz cos, liczy sie najmniejszy gest kazdego z nas bo one razem tworza wielki gest
~tomek Ocena artykułu: 5(2009-01-23)

Twój komentarzWybrane wiadomości z medycyny