Klaster Nutribiomed - pierwsze produkty


Klaster Nutribiomed - pierwsze produkty: artykuł nr 6033

2008-12-12 19:09:45 Biotechnologia

W rok od podpisania umowy partnerskiej powołującej Klaster Nutribiomed, na rynku pojawiły się pierwsze opracowane w jego ramach produkty, w tym technologia know-how. Jak informuje Małgorzata Wanke-Jakubowska, rzecznik Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (UP) - jednego z założycieli klastra, wśród takich innowacyjnych produktów znajdują się m.in. środki umożliwiające utrwalanie żywności i prewencję osteoporozy. Z tej okazji UP oraz Wrocławski Park Technologiczny organizują konferencję pod nazwą "Klaster Nutribiomed w świetle powiązań kooperacyjnych w gospodarce żywnościowej".

Patronatem nad wydarzeniem, które odbędzie się 15 grudnia we Wrocławiu, objął minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. Oprócz ministra udział w konferencji zapowiedzieli: radca ds. rolnych Ambasady USA w Warszawie Eric Wenberg, przedstawiciele władz administracji samorządowej, instytucji naukowo-badawczych i przedsiębiorcy.

Klaster Nutribiomed to instytucja o charakterze naukowo- przemysłowym, utworzona 13 listopada 2007 roku przy Wrocławskim Parku Technologicznym. Jej pomysłodawcą jest prof. Tadeusz Trziszka - kierownik Katedry Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością UP we Wrocławiu. W skład klastra weszło pięć wrocławskich uczelni: Akademia Medyczna, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny i Politechnika Wrocławska oraz ponad 20 prywatnych przedsiębiorstw z branży żywnościowej, biotechnologicznej i biomedycznej z sześciu województw.

Głównym punktem konferencji podsumowującej pierwszy rok działalności klastra, będzie prezentacja dwóch opracowanych tu produktów: naturalnego preparatu o nazwie APA, służącego do utrwalania żywności na bazie bioaktywnej substancji z jaj kurzych oraz naturalnych preparatów wapniowych (NPW) na bazie surowca jajczarskiego, zwłaszcza skorup, stosowanych w prewencji osteoporozy. Produkty te wejdą na rynek krajowy już na początku 2009 rok, a niedługo potem planuje się ich wprowadzenie na rynki europejskie. Ponadto, podczas spotkania swój referat wygłosi inicjator i pomysłodawca klastra prof. Tadeusz Trziszka.

APA, czyli Aktywny Preparat Antydrobnoustrojowy to substancja służąca do utrwalania żywności na bazie bioaktywnej substancji z jaj kurzych. Preparat APA jest oparty o zgłoszenie patentowe Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z 18 grudnia 2007 roku. Przeznaczony będzie m.in. do zastosowań w nowej generacji opakowań do mięsa i jego przetworów, zwłaszcza do podkładek odsączających, stosowanych na tackach w obrocie detalicznym. Zakres zastosowania APA może być rozszerzony na inne produkty i inne zastosowania.

Naturalne preparaty wapniowe (NPW) na bazie surowca jajczarskiego, zwłaszcza skorup, znajdą z kolei zastosowanie w prewencji osteoporozy. Preparaty te są ujęte w zgłoszeniu patentowym z 20 sierpnia 2007 roku.

Jak informuje Wanke-Jakubowska, poza opisanymi wynalazkami, zrzeszeni w klastrze naukowcy wciąż pracują nad nowymi rozwiązaniami. Obecnie prowadzone są intensywne badania nad dwoma kolejnymi grupami preparatów: nowej generacji jajami konsumpcyjnymi wysoko wzbogaconymi "Bio-Mega" oraz produktami na bazie wysoko wzbogaconych jaj, np. makaronami i majonezem.

Trwają także prace nad preparatem o nazwie "Super lecytyna", czyli substancją bogatą w DHA (kwas dokozaheksaenowy), niezbędny w prawidłowej funkcji mózgu, serca i układu krążenia. "Super lecytyna:, jak twierdzą przedstawiciele klastra, może stać się polskim hitem w prewencji chorób cywilizacyjnych.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii