Orrorin tugenensis najstarszym hominidem


Orrorin tugenensis najstarszym hominidem: artykuł nr 61

2004-10-21 17:33:57 Nauka w Polsce i na świecie

Hominid wielkości szympansa sprzed 6 mln lat, słynny Orrorin tugenensis, chodził na dwóch nogach. Świadczą o tym komputerowe analizy obrazów wewnętrznej struktury jego kości udowej - informuje najnowsze "Science".

Orrorin jest starszy o 3 mln lat od słynnej Lucy.

Skamieniałość, odkryta niemal cztery lata temu w Kenii, w formacji Lukeino (rejon wzgórz Tugen), zawiera fragmenty doskonale zachowanej kości udowej. Budowa każdej kości udowej odzwierciedla obciążający ją ładunek. Ten zaś z kolei zależy od postawy przybieranej przez jej właściciela.

Naukowcy stwierdzili, że kość Orrorina bardzo przypomina budowę kości człowieka, różni się zaś budową od kości goryli i szympansów, choć wielkością przypomina kość szympansa.

Skanowanie wnętrza kości ujawniło szczególną budowę szyjki łączącej głowę kości z jej trzonem. Na górze jest ona cieńsza, a na dole - węższa. Taka właśnie budowa świadczy - zdaniem naukowców - o tym, że dany osobnik chodził na dwóch nogach.

"U współczesnych szympansów i goryli grubości górnej i dolnej części tej kości są w przybliżeniu jednakowe" - opowiada Eckhardt. "U ludzi kość ta, w górnej części, jest cieńsza niż na dole - w stosunku co najmniej jeden do czterech. Stosunek ten u skamieniałości wynosi jeden do trzech". Ten właśnie stosunek jest dowodem na przejście osobnika do postawy wyprostowanej i nawykowej dwunożności w postawie pionowej, która jest cechą wyróżniającą hominidy - dowodzą naukowcy. Orrorin tugenensis został odkryty w Kenii w 2001 r. przez Martina Pickforda i Brigitte Senut i okrzyknięty "Człowiekiem Milenijnym". Odkrycie wywołało wiele kontrowersji w środowisku naukowym. Pickforda oskarżono o kopanie bez zezwolenia. Trafił nawet na pięć dni do kenijskiego więzienia. Jak się przypuszcza mogły za tym stać osobiste animozje pomiędzy Pickfordem i paleontologiem Richardem Leakey'em, którego wcześniej Pickford oskarżał o zafałszowanie stanu badań.

W środowisku naukowym spekulowano wówczas, że Orrorin może być najwcześniejszym hominidem, najwcześniejszym szympansem lub małpą, która wymarła. Już wtedy wyrażano nadzieję, że dokładna analiza kości pomoże rozstrzygnąć tę wątpliwość.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie