Prawie 1000 MW do końca 2009 r. w Europie


Prawie 1000 MW do końca 2009 r. w Europie: artykuł nr 6218

2009-04-22 10:10:33

GE Energy informuje, że turbina wiatrowa GE 2.5xl - najnowsze osiągnięcie technologiczne GE Energy z zakresu wykorzystania energii wiatru – w coraz większej mierze przyczynia się do zaspokojenia europejskiego zapotrzebowania na energię odnawialną. Turbina GE 2.5xl została wybrana do projektów farm wiatrowych w Europie, które w 2009 r. zwiększą moc zainstalowaną w energetyce wiatrowej o 1000 MW, co wystarczy do zaopatrzenia ponad 480 tys. europejskich gospodarstw domowych.

Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA) informuje, że w 2008 r. ilość nowo zainstalowanej mocy w elektrowniach wiatrowych przekroczyła ilość nowo zainstalowanej mocy we wszystkich innych technologiach wytwarzania energii. W zeszłym roku w Unii Europejskiej 43% nowych źródeł energii elektrycznej stanowiła energia wiatrowa, co dało jej pierwsze miejsce przed takimi projektami, jak elektrownie gazowe, węglowe czy jądrowe. Według danych EWEA,
przy przeciętnych wartościach rocznego rozkładu siły wiatru, turbiny wiatrowe zainstalowane do końca 2008 r. są w stanie zaspokoić ponad 4% rocznego zapotrzebowania na energię w UE, jak również pozwalają uniknąć emisji 108 ton dwutlenku węgla rocznie – podobny wynik można by osiągnąć pozbywając się 50 milionów samochodów z europejskich dróg.

Turbina 2.5xl to najbardziej zaawansowany produkt GE Energy z zakresu technologii wiatrowych, zapewniający najwyższą wydajność, niezawodność i maksymalną integrację z siecią elektroenergetyczną. Została opracowana tak, aby przynosić możliwie najlepsze wyniki produkcyjne w swojej klasie.

Przewiduje się, że w 2009 r. wzrośnie zainteresowanie turbinami wiatrowymi GE 2.5xl w Europie Wschodniej – kraje takie jak Polska i Rumunia będą zamawiać i instalować więcej turbin. Zamówień nie będzie brakować też w Europie Zachodniej. Instalację nowych turbin GE 2.5xl w 2009 r. planują Hiszpania, Belgia, Włochy, Niemcy i Francja.

„Niezmiernie cieszy nas fakt, że nowy model turbiny wiatrowej pomaga zwiększać wykorzystanie energii wiatrowej w Europie” – powiedział Rod Christie, prezes GE Energy w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. „Szacuje się, że energia wiatrowa w dużej mierze przyczyni się do osiągnięcia celów Unii Europejskiej związanych z energią odnawialną, pozwalając,
w połączeniu z innymi technologiami, na zapewnienie do roku 2020 dwudziestoprocentowego udziału energi ze źródeł odnawialnych w produkcji energii ogółem. Mamy zamiar wesprzeć te wysiłki”.

Turbina wiatrowa GE 2.5xl zawdzięcza swoją popularność sukcesowi starszego modelu turbiny
o mocy 1,5 megawata, który jest najczęściej stosowanym modelem turbiny wiatrowej na świecie. (ilość zainstalowanych do tej pory turbin GE 1.5 wynosi ponad 12 tys.). Turbina 2.5xl o stumetrowej średnicy wirnika to największa turbina produkcji GE do zastosowań lądowych. Model został dostosowany do warunków europejskich, w których często brak dostępnego terenu ogranicza rozmiar stosowanych urządzeń. Turbina może pracować przy średniej prędkości wiatru sięgającej 8,5 m/s.

Turbiny 2.5xl przeznaczone na realizację projektów europejskich są produkowane przez zakłady produkcyjne GE Energy w Salzbergen w Niemczech oraz w Noblejas w Hiszpanii. Aby w pełni pokryć rosnące zapotrzebowanie na turbiny wiatrowe w Europie, GE planuje zainwestować ponad 100 mln USD w rozwój tej technologii oraz wprowadzenie ulepszeń w łańcuchu dostaw. Ponadto GE planuje zwiększyć zakres szkoleń w Europie oraz ilość zasobów usługowych, a także stworzyć ponad 160 nowych miejsc pracy.

Turbiny wiatrowe GE w Polsce

Firma GE dostarczyła 39 turbin wiatrowych dla dwóch farm wiatrowych zlokalizowanych
w północnej Polsce. Turbiny zwiększyły moc zainstalowaną w energetyce wiatrowej o 58,5 megawata. Farma wiatrowa Kisielice w okolicy Grudziądza składa się z 27 turbin wiatrowych GE Energy o mocy 1,5 megawata, natomiast farma wiatrowa Malbork składa się z 12-tu 1,5-megawatowych turbin. Oprócz dostawy urządzeń oraz ich uruchomienia GE Energy świadczy usługi konserwacyjne i serwisowe dla obu projektów.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z