Przyłącz się do akcji WWF - Nie kupuj żółwi z przemytu.


Przyłącz się do akcji WWF - Nie kupuj żółwi z przemytu.: artykuł nr 622

2005-04-30 04:15:05 Ochrona środowiska


W sobotę 30 kwietnia w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym odbędzie się inauguracja akcji edukacyjnej WWF mającej na celu ograniczenie przemytu żółwi. Każdego roku do Polski sprowadzanych jest nielegalnie kilkanaście tysięcy okazów tych zwierząt. Większość z nich trafia do sklepów zoologicznych i na giełdy. Tymczasem w efekcie przemytu i zniszczenia środowiska naturalnego ponad połowie znanych gatunków żółwi grozi dzisiaj wymarcie. Aby ocalić te zwierzęta, amatorzy gadów powinni za wszelką cenę unikać kupowania okazów bez dokumentów legalnego pochodzenia.

O przemycie
Przemyt żółwi to na świecie zjawisko bardzo dużych rozmiarów. Mimo międzynarodowych przepisów chroniących zagrożone gatunki, co roku miliony tych zwierząt wyłapywane są w ich naturalnym środowisku i przemycane do krajów, gdzie jest na nie zbyt. Dla przemytników żółwie to towar jak każdy inny. Wydobywa się je z piasku, często przy użyciu ciężkiego sprzętu, następnie okleja taśmami izolacyjnymi i pakuje po kilkaset osobników do pudeł i toreb. Okaleczenia i wielogodzinną podróż bez wody, żywności, a nawet możliwości ruchu przeżywają tylko nieliczne osobniki. Skala procederu sprawia jednak, że tego rodzaju transporty są opłacalne.

W Polsce aż 90% żółwi lądowych dostępnych w sprzedaży to żółwie pochodzące z przemytu. Są dostępne zarówno w sklepach, jak i na giełdach zoologicznych. Trafiają do nas głównie z Uzbekistanu i innych byłych republik radzieckich, tranzytem przez Ukrainę i przejścia na wschodniej granicy. Udaremnione próby przemytu dają wyobrażenie o skali tego procederu. Podczas jednej z udanych akcji celników w 2002 roku zatrzymano transport 1144 żółwi! Znaleziono je spakowane w torby w jednym z samochodów w pobliżu wschodniej granicy. Tymczasem według szacunków przemyskich celników, wykrywalność tego rodzaju nielegalnych transportów sięga zaledwie 5-10% w skali roku.

Cały artykuł: WWF

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska