Icek, Isk i Mikołajek już pływają w Bałtyku


Icek, Isk i Mikołajek już pływają w Bałtyku: artykuł nr 6291

2009-06-12 21:18:07 Zoologia

Trzy młode foki - Icek, Isk i Mikołajek - zostały we wtorek wpuszczone do Morza Bałtyckiego. Akcję przeprowadziła Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, która od 2002 roku prowadzi program odtworzenia kolonii fok szarych na południowym Bałtyku. Jak informuje Marcin Gawdzik ze Stacji Morskiej, foki zostały wpuszczone do morza w miejscowości Czołpino na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

Wprowadzone do środowiska naturalnego ssaki to dwa szczenięta z gatunku foka szara, które przyszły na świat w fokarium Stacji Morskiej w marcu 2009 roku, o imionach Icek i Isk. Do morza wpuszczono również przybysza z północy Bałtyku, urodzonego na wolności, młodego samca Mikołajka. Jego matką jest rzadziej spotykana na Bałtyku foka obrączkowana.
Jak wyjaśnia Gawdzik, Icek urodził się 2 marca jako pierwsze tegoroczne szczenię. Jego matką jest jedenastoletnia samica Ewa. Młodszy z samców, Isk, syn piętnastoletniej Undy-Mariny, przyszedł na świat 4 marca. Mikołajek został zaś znaleziony na helskiej plaży 4 maja, kiedy był jeszcze niemowlęciem. W Stacji Morskiej przebywał do momentu osiągnięcia samodzielności.

Młode foki opuszczą fokarium ze specjalnymi znakami identyfikacyjnymi - wymrożonym na boku ciała numerem ( Icek: P28, Isk: P29 a Mikołajek: P0) - pozwalającym rozpoznać fokę z dużej odległości i elektronicznym czipem, umieszczonym pod skórą u nasady ogona. Jego numer można sprawdzić za pomocą specjalnego czytnika jedynie z bliska.

Urodzonych w fokarium Icka i Iska zaopatrzono ponadto w przyklejone do karku nadajniki, które foki gubią po kilku miesiącach wraz z liniejącą sierścią. Sygnały z nadajników umożliwiają zbieranie danych o pozycji geograficznej zwierzęcia i mogą służyć podejmowaniu decyzji o ustanowieniu ewentualnych ostoi ochronnych.

Isk popłynie z tradycyjnym nadajnikiem satelitarnym, który pokaże jego wędrówkę. Icek wyposażony został w użyty po raz pierwszy w projekcie transmiter działający w systemie GPS-GSM, który - oprócz pozycji - zbiera też informacje o głębokości i długości czasu nurkowania oraz temperaturze wody w miejscu przebywania foki.

"Trasę wędrówki naszych podopiecznych po Morzu Bałtyckim będzie można obserwować na stronie internetowej Stacji Morskiej IOUG www.fokarium.pl. W zakładce +Śledzimy nasze foki+ znajduje się aktualna mapa ich migracji" - wyjaśnia Gawdzik.

Obecnie na stronie można zobaczyć trasę jaką przebyły wcześniej wypuszczone zwierzęta o imionach: Hel, Hela, Hydra, Kacper, Zenek.

Program odtworzenia kolonii fok szarych prowadzony przez Stację Morską polega na działaniach ochronnych, edukacyjnych i badawczych. Jednym z nich jest wprowadzanie do naturalnego środowiska młodych zwierząt rodzących się w helskim fokarium. Projekt ma odtworzyć lokalne kolonie tego gatunku, niegdyś licznie występujące u naszych brzegów.

Stacja Morska IOUG prowadzi również rehabilitację chorych fok znajdowanych na polskich plażach, które również docelowo wypuszczane są na wolność.

W Bałtyku występują trzy gatunki fok: foka szara, foka pospolita i foka obrączkowana. Największą i najczęściej występującą jest foka szara. Samce tego gatunku osiągają do trzech metrów długości i do 300 kilogramów wagi u największych osobników. Samice, które u każdego gatunku fok są nieco mniejsze.

W Bałtyku żyje około 20 tysięcy osobników. Największe skupiska fok szarych występują wzdłuż zachodnich wybrzeży Estonii, południowo- zachodnich wybrzeży Finlandii i północnej Szwecji. Na południowym wybrzeżu Bałtyku - Niemcy, Polska, Rosja - zwierzęta te zostały wytrzebione przez człowieka, zanim jeszcze dotknęły je skutki zanieczyszczeń środowiska. Rejony te nie zostały do tej pory ponownie zasiedlone przez ten gatunek.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii