Zielone wakacje w Marculach


Zielone wakacje w Marculach: artykuł nr 6338

2009-08-27 08:29:08 Leśnictwo

Nadleśnictwo Marcule (RDLP w Radomiu) wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Lasu i gminą Iłża zorganizowało w Centrum Edukacji Przyrodniczej im. Biskupa Chrapka serię spotkań dla dzieci i młodzieży spędzających wakacje w mieście pod hasłem „Zielone wakacje”.

W ciągu pięciu weekendowych spotkań obiekty Nadleśnictwa Marcule odwiedziło prawie 300 młodych ludzi. Zajęcia zaczynały się po godzinie dziewiątej i trwały do 14. Sporą atrakcją był już sam przyjazd do Marcul odrestaurowaną kolejką wąskotorową. Za oknami wagoników majestatycznie prezentowały się kipiące zielenią i pachnące latem lasy.

Spotkania obejmowały głównie zajęcia rekreacyjno-sportowe, gry i zabawy. Doświadczeni opiekunowie i instruktorzy dbali, by nawet na chwilę nie powiało nudą. – Przygotowałam dla dzieci wiele zabaw rozwijających spostrzegawczość, logiczne myślenie i budowanie strategii – mówi  Elżbieta Więcek, opiekunka jednej z grup dzieci. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się gry i zabawy zespołowe oraz nauka Nordic Walking. – Prawdziwym przebojem dla młodych ludzi była nauka podstaw wspinaczki sportowej – wspomina instruktor Andrzej Jacek Tarnowski, nauczyciel wychowania fizycznego i instruktor wspinaczki surviwal.

W trakcie pobytu u leśników nie mogło zabraknąć kontaktu z przyrodą. W trakcie wizyty w izbie dydaktycznej i wycieczki po miejscowym arboretum można było poszerzyć swoją wiedzę na temat rodzimej flory i fauny. Nie zabrakło treści ekologicznych. – Leśnicy opowiadali o znaczeniu lasu w życiu człowieka i podkreślali konieczność ochrony przyrody – opowiada nadleśniczy Nadleśnictwa Marcule Tadeusz Misiak. Można było także wzbogacić swoją wiedzę o bogatej historii ziemi iłżeckiej. Opowiadał o niej w trakcie zajęć Radosław Koniarz specjalista ds. edukacji w Nadleśnictwie Marcule.

Dla miłośników sztuki zorganizowano specjalne warsztaty. Młodzi adepci rysunku i malarstwa szlifowali swoje umiejętności w otoczeniu oryginalnych roślin z kolekcji  marculskiego arboretum. Najbardziej efektowne były zajęcia uczące formowania i modelowania form przestrzennych w masie ceramicznej. Co ciekawe, okazało się również, że sztuka wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Udowodniły to zajęcia pod tytułem mandala w arteterapii, czyli leczeniu sztuką.

Spotkania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Ich popularność rosła z tygodnia na tydzień dzięki poczcie pantoflowej. Zwłaszcza, że uczestnicy nie mogli narzekać na nudę. Niestety, nawet najciekawsza wakacyjna przygoda musi mieć swój koniec. Wyznacza go data rozpoczęcia roku szkolnego. Pozostaje mieć nadzieję, że do podobnej współpracy leśników i samorządowców dojdzie również za rok.

Mariusz Turczyk
Rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa