Dolnośląski Festiwal Nauki


Dolnośląski Festiwal Nauki: artykuł nr 6359

2009-09-10 14:03:39 Ciekawostki

Na Dolnośląskim Festiwalu Nauki spotykamy już po raz dwunasty. W tym roku edycja wrocławska odbywa się w dniach 18-23 września i tradycyjnie w miastach naszego województwa: 24-25 września w Legnicy, 8-9 października w Wałbrzychu oraz Ząbkowicach Śląskich oraz 15-16 października w Jeleniej Górze i Bystrzycy Kłodzkiej.

Patronat medialny: Ogólnopolski Dziennik BIOLOG (www.biolog.pl)

Festiwal rozpocznie uroczysta Inauguracja (17.09.2009, godz. 14:00, Uniwersytet Wrocławski, Gmach Główny, pl. Uniwersytecki 1, Aula Leopoldyńska), która otworzy tydzień pełen atrakcji i ciekawych wydarzeń, przygotowanych z wielką pieczołowitością przez naszych wykładowców. Podczas Inauguracji prócz wystąpień zaproszonych gości wysłuchamy wykładu pt. "Czego uczy nas astronomia", który wygłosi prof. Michał Tomczak oraz koncertu "Motywy narodowe w miniaturach altówkowych" w wykonaniu prof. Grażyny Bożek - Woty i prof. Zbigniewa Czarnoty. Po Inauguracji zaprosimy Państwa do Wieży Matematycznej gdzie prócz pokazu opowiadającego o osiągnięciach współczesnej astronomii, będzie można spojrzeć w niebo przez prawdziwy teleskop zwierciadlany. Pierwszy festiwalowy wykład wygłosi tradycyjnie znany i ceniony prof. Jan Miodek, który w tym roku opowie o współczesnej polskiej metaforyce (godz. 10:00, Uniwersytet Wrocławski, Gmach Główny, pl. Uniwersytecki 1, Aula Leopoldyńska).

Tegoroczny DFN, w związku z obchodzonym właśnie Rokiem Astronomii, bogaty będzie w wydarzenia dotykające tej dziedziny nauki. Będzie zatem okazja aby spotkać się z kosmonautą gen. Mirosławem Hermaszewskim (18.09.2009, godz. 11:00, Politechnika Wrocławska, bud. A-1, Wybrzeże Wyspiańskiego 27, aula), dowiedzieć się więcej na temat życia we Wszechświecie (18.09.2009, godz. 16:00; Uniwersytet Wrocławski, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii, ul. Więzienna 8/12, amfiteatr B) a dzięki bogatemu panelowi wykładów i prezentacji posłuchać muzyki sfer niebieskich. Arkana astronomii będą miały szansę zgłębić też najmłodsi, dla których przygotowaliśmy Astronomiczną Kawiarenkę, gdzie prócz prezentacji bogatej w interesujące filmy, dzieci na podstawie tego, czego dowiedziały się podczas warsztatu, będą miały okazję wykonać swoje własne prace plastyczne (20.09.2009, godz. 14:30 i 15:30; Teatr Lalek, pl. Teatralny 4, Restauracja Teatralna).

Po raz kolejny spotkamy się także na Parku Wiedzy (19-20.09.2009, godz. 10:00; Teatr Lalek, Plac Teatralny 4). W tym roku w Parku Staromiejskim odbędzie się aż dwadzieścia sześć imprez. Wśród przygotowanych wydarzeń jak zwykle same atrakcje: rozmaite eksperymenty fizyczne, możliwość przygotowania własnych perfum, zrobienia gipsowej maski, zabawy ruchomymi klockami K’NEX, znalezienia skarbu z pomocą GPS, zapoznania się z bogactwem polskich ziół i roślin czy przekonania się, że nawet błoto może być materiałem w twórczości artystycznej. Wybierzemy się również na wycieczkę z krasnoludkami po wrocławskim rynku, nauczymy grać w golfa oraz sprawdzimy swoje siły w aktorskim rzemiośle. W ramach Parku Wiedzy powstaną także dwie wioski, wojskowa gdzie bliżej przyjrzymy się życiu codziennemu w wojsku i jego najnowocześniejszymi technologiami oraz indiańska, gdzie spotkamy się z  kulturą Indian Równin Ameryki Południowej. Imprezę tradycyjnie uatrakcyjnią występy młodych artystów wrocławskich. W ciągu tych dwóch dni będzie też okazja aby zostać honorowym dawcą krwi (foyer Teatru Lalek).

Specjalnym festiwalowym pociągiem będzie można wybrać  się do Jaworzyny Śląskiej i pogłębić swoją wiedzę na temat historii kolejnictwa (odjazd z PKP Wrocław Główny o godz. 9:45; odjazd z Jaworzyny Śląskiej, godz. 17:15); spotkamy się na wykładzie poświęconym wyjątkowej osobistości wrocławskiej nauki, rektorowi legendzie Alfredowi Jahnowi (23.09.2009, godz. 11:00; Uniwersytet Wrocławski, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii, ul. Uniwersytecka 7/10, sala 2D) oraz na Studium Generale (22.09.2009, godz. 17:15; Uniwersytet Wrocławski, Katedra Antropologii, ul. Kuźnicza 35, Sala im. J. Czekanowskiego); wybierzemy się na Pielgrzymkę po Dzielnicy Czterech Świątyń (23.09.2009, godz. 15:10; miejsce pierwszego spotkania Rzymsko-Katolicki Kościół p.w. św. Antoniego z Padwy parafii św. Mikołaja),  w której w samym tylko roku ubiegłym uczestniczyło przeszło 800 osób!

W podróż do świata ciszy ponownie zabiorą nas Głusi (19.09.2009, od godz. 9:00; Uniwersytet Wrocławski, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, ul. F. Joliot-Curie 15, sala Wielka Zachodnia). Będzie to jedyna w swoim rodzaju okazja aby poznać ich historię, język, kulturę oraz sztukę.  Dzięki filmom, relacjom, reportażom z podróży oraz bogatym prezentacjom panelu Nauka za kręgiem polarnym odwiedzimy dalekie rejony Arktyki, natomiast podczas dyskusji panelowej z udziałem wrocławskich uczonych dowiemy się jakie możliwości i aspiracje stoją przed Wrocławiem jako europejskim miastem nauki (21.09.2009, godz. 15:00; Uniwersytet Wrocławski, Gmach Główny, pl. Uniwersytecki 1, Aula Leopoldyńska).

Swoje podwoje otworzą w tym roku wrocławskie teatry. Teatr Polski pozwoli nam zwiedzić teatr od środka (22.09.2009, godz. 11:00 i 12:00; Teatr Polski, Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego, ul. G. Zapolskiej 3), w Centrum Jerzego Grotowskiego odbędzie się specjalny panel poświęcony twórczości i idei teatru ubogiego, tego jednego z najważniejszych twórców teatralnych nie tylko polskich, ale i światowych (22.09.2009, godz. 14:00; Sala Apokalipsy Instytutu im. J. Grotowskiego, Rynek - Ratusz 27). Liczne pokazy i wykłady pozwolą poznać teatr od strony teoretycznej i historycznej ale także praktycznej, dzięki wielu warsztatom, podczas których będzie można przez chwilę poczuć się jak zawodowy aktor. Wykładem o Teatrze Szekspira zaszczyci nas także dr hab. Mirosław Kocur (22.09.2009; Uniwersytet Wrocławski, Instytut Historii Sztuki, ul. Szewska 36, sala 208).

Tegoroczny Festiwal to aż 913 wydarzeń, których wymienić nie sposób. Udamy się ponownie we wszystkie rejony nauki, tradycyjne i te mnie znane. Jak zawsze nasza oferta skierowana jest do osób w każdym wieku, dostosowana do wszystkich poziomów wykształcenia. Zapraszamy serdecznie we wspólną podróż, do stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi, zawsze w myśl zasady  „Wyobraźnia i myśl sięgają dalej niż do gwiazd” !

Zapraszamy serdecznie!
 
Marta Pawlikowska
Dolnośląski Festiwal Nauki 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek