13. Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Puchalskiego


13. Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Puchalskiego: artykuł nr 6369

2009-09-16 17:00:39 Ciekawostki

Pokazy filmowe, wystawy fotografii przyrodniczej, spotkania z realizatorami, a także warsztaty ekologiczne znalazły się w programie rozpoczętego we wtorek w Łodzi 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. O Grand Prix tegorocznego Festiwalu rywalizuje 31 filmów z 11 europejskich krajów.

Wśród konkursowych filmów znalazło się 10 polskich oraz obrazy twórców m.in. z Hiszpanii, Niemiec, Serbii i Węgier. Filmy oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prorektora łódzkiej "filmówki" prof. Andrzeja Bednarka.
Łódzka impreza to największy w Polsce festiwal filmów przyrodniczych. Odbywa się co dwa lata od 1980 roku pod stałym hasłem "Promocja przyrody i krajobrazu Europy". Jego celem jest popularyzacja krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego oraz edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży.

Oprócz konkursowych pokazów w programie imprezy tradycyjnie zaplanowano pokazy specjalne filmów przyrodniczych, wystawy fotografii, a także warsztaty i konkursy organizowane dla dzieci i młodzieży popularyzujące wiedzę z zakresu ochrony środowiska i ekologii.

Przez jeden dzień warsztaty i konkursy dla młodzieży odbywać się będą w znanym z wód geotermalnych Uniejowie. Weźmie w nich udział także młodzież z Izraela i Litwy. Filmy konkursowe prezentowane są w kinie Łódzkiego Domu Kultury; pokazy pozakonkursowe odbywać się będą w kinach "Charlie" i "Kinematograf".

Podczas Festiwalu odbędą się także obchody 60-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych (WFO) w Łodzi. W sobotę w Muzeum Kinematografii przez cały dzień będzie można zobaczyć 45 filmów "Oświatówki", zaplanowano spotkania z reżyserami i realizatorami związanymi z Wytwórnią m.in. Stanisławem Janickim oraz wystawę zdjęć z prywatnych archiwów osób związanych z WFO. Honorowy patronat nad jubileuszem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Festiwal zakończy się 19 września.

Festiwal im. Wł. Puchalskiego należy do organizacji ECOMOVE International, zrzeszającej festiwale filmów przyrodniczych. Jego organizatorami są Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych, Łódzki Dom Kultury oraz Stowarzyszenie "Film - Przyroda - Kultura".

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Tagi: Festiwal Filmów Przyrodniczych filmy przyrodnicze filmy naukowe przegląd filmów konkurs konkursy

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 6369

Czy ktoś mógłby mi napisać kiedy jest 14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych?
Z góry dziękuję
~Wojtek(2010-02-05)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ciekawostek