VIII Bałtycki Festiwal Nauki


VIII Bałtycki Festiwal Nauki: artykuł nr 6418

2010-04-14 14:36:17 Ekologia

VIII Bałtycki Festiwal Nauki ?oficjalne? trwa od 27 do 30 maja 2010 roku, ale niektóre wydarzenia będą realizowane już wcześniej, m.in. 24 maja br. na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego dla przyszłorocznych maturzystów "Matura w laboratorium - chemia i środowisko" oraz dla najmłodszych "Młody chemik bada przyrodę", czy też na Wydziale Ekonomicznym - już w sobotę, 21 maja br. - "Komunikacja miejska od kuchni". Festiwalowe imprezy można przeglądać na stronie www.festiwal.gda.pl/VIIIBFN.

Udział w festiwalu zadeklarowało 40 (34 ) instytucji: uczelnie wyższe reprezentowane w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest inicjatorem festiwalu, jednostki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki) z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (Elbląg) - listę kontaktową załączam. Zgłosiły one 808 (800) imprez, które odbywać się będą na terenie Trójmiasta, Słupska, Elbląga, Miastka, Lęborka, Pelplina, Malborka, Będomina, gm. Nowa Karczma, Borucina, gm. Stężyca oraz Wąglikowic k. Kościerzyny. W organizację tych wydarzeń zaangażowało się blisko 3 800 osób(!) - oczekujemy, że odwiedzi nas wielu gości (w tym zorganizowane grupy uczniów z terenu całego regionu).

W ramach festiwalu m. in. odbędą się w niedzielę, 30 maja br. dwa pikniki naukowe (a więc stoiska w miasteczkach namiotowych) w Gdyni na Skwerze Kościuszki przy Akwarium Gdyńskim (blisko 100 stoisk od 10:00 do 18:00) i pod Klifem Orłowskim (również w sobotę, 29 maja br.). W Gdyni w niedzielę dostępne będą aż cztery statki: szkolno-badawczy Akademii Morskiej - m/s ?Horyzont II? oraz r/v ?Balitca?, r/v "Oceanograf II" i r/v ?Oceania?. Po raz trzeci w festiwalu bierze udział Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu, które przygotowała blisko 30 ciekawych wydarzeń na dziedzińcu przed uczelnią (27 maja br., czwartek). Formę pikniku będzie miał również III Sopocki Dzień Nauki (piątek, 28 maja br. od 10:00 na terenie Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie przy ul. Powstańców Warszawy 55).

Zapraszamy też 26 maja 2010 roku (środa) od godz. 20:05 do słuchania na antenie Radia Gdańsk (103,7 MHz) retransmisji z uroczystości inauguracji VIII BFN i debaty pod tytułem "Innopomorze - nauka a innowacyjna gospodarka ". Dyskusję poprowadzi red. Leszek Szmidtke, a przy mikrofonach zasiądzie m.in. Marszałek Województwa Pomorskiego pan Mieczysław Struk.
Równocześnie uprzejmie zapraszam na spotkanie z prof. Zdzisławem Brodeckim (Uniwersytet Gdański), laureatem Nagrody Heweliusza za rok 2009. Spotkanie odbędzie się w ramach Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki 27 maja 2010 r. (czwartek) o godz. 18:00 w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3). Profesor Brodecki jako temat spotkania zaproponował "Czym jest prawo?".

Oczywiście katalog wydarzeń festiwalowych jest dużo bardziej bogaty. Pewnym ułatwieniem może być specjalnie przygotowana strona internetowa http://www.festiwal.gda.pl/VIIBFN/ z przewodnikiem, podpowiedziami i wyszukiwarką.

Dodać się godzi, iż zasadą festiwalową jest, że wykładowcy nie pobierają za swoje wystąpienia honorariów, a wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest bezpłatny.

Gazeta Wyborcza Trójmiasto dołączy w sobotę, 22 maja br. do lokalnego wydania 12 stronicową 'Gazetę na Festiwal Nauki'. Dostępny jest plakat i 120 stronicowy katalog festiwalowy (wydany w nakładzie 7 000 egz.), który ? dzięki uprzejmości Pomorskiego Kuratora Oświaty ? został częściowo rozprowadzony także w szkołach ponadpodstawowych całego województwa. Istotnym elementem promocji jest strona internetowa festiwalu www.festiwal.gda.pl, nad którą patronat sprawuje i zapewnia obsługę ATENA Sp. z .o.o. z Sopotu.

Bałtycki Festiwal Nauki został w ubiegłym roku specjalnie uhonorowany, mianowicie niżej podpisany, główny koordynator Bałtyckiego Festiwalu Nauki, został nominowany, a następie wyróżniony nagrodą "Popularyzator Nauki 2009" w kategorii "Dziennikarz, redakcja, instytucja nienaukowa". Była to piąta edycja tego konkursu organizowanego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W uzasadnieniu jury napisało: "Dr Tadeusz Zaleski, fizyk, pełnomocnik Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Festiwal doczekał się już siedmiu edycji i zalicza się do grupy trzech największych festiwali nauki w Polsce. Dr Zaleski jest też inicjatorem, animatorem i prowadzącym Kawiarnię Naukową Bałtyckiego Festiwalu Nauki; dotychczas odbyło się ponad 40 spotkań, podczas których wystąpili przedstawiciele różnych dziedzin nauki"

Katalogi festiwalowe i plakaty są oczywiście do Państwa dyspozycji, mogę również dostarczyć pliki tekstowe z programem na dany dzień i/lub dla danej dyscypliny naukowej itp. Aby choć trochę ułatwić Państwu próbę ocenienia naszego przedsięwzięcia pozwalam sobie dołączyć kilka stron, które nazwałem "VIII BFN w liczbach". Oczywiście chętnie również udzielę wszelkich innych informacji.

Patroni i sponsorzy:
?    Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
?    Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
?    Marszałek Województwa Pomorskiego
?    Prezydent Miasta Gdańska
?    Prezydent Miasta Gdyni
?    Prezydent Miasta Sopotu
?    Prezydent Miasta Słupska
?    Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA
?    Grupa LOTOS S.A.
?    ENERGA SA
?    ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o.
?    Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii