Minister Nauki już po raz czwarty nagrodzi najwybitniejszych polskich uczonych


Minister Nauki już po raz czwarty nagrodzi najwybitniejszych polskich uczonych: artykuł nr 6437

2009-10-20 16:30:45 Ciekawostki

Mechaniczne manipulowanie pojedynczymi molekułami białek, analiza stanów odkształceń i naprężeń w elementach maszyn, uszlachetnianie powierzchni szkła nanocząsteczkami związków glinu, ale też studia nad uwarstwieniem społecznym, doktryną liberalizmu czy dziejami inteligencji polskiej - to obszary badań, jakimi zajmują się profesorowie nominowani w tegorocznej edycji Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W najbliższy czwartek o godz. 13.00 w Sali Wielkiej na Zamku Królewskim nagrody wręczy minister nauki, prof. Barbara Kudrycka.

W pierwszej z trzech kategorii - badania na rzecz nauki - nominacje uzyskało trzech uczonych: prof. Marek Cieplak z Instytutu fizyki PAN, prof. Henryk Domański z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz prof. Bogdan Marciniec, chemik z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

W kategorii badań na rzecz rozwoju społeczeństwa nominowani są: prof. Roman Kaliszan z Akademii Medycznej w Gdańsku oraz prof. Andrzej Walicki z Notre Dame University w USA.

W kategorii badań na rzecz rozwoju gospodarki nominację uzyskał prof. Romuald Będziński z Politechniki Wrocławskiej, prof. Józef Nizioł z Politechniki Krakowskiej oraz prof. Jan Wasylak z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Uroczystość wręczenia nagród uświetni swoją obecnością wielu polskich uczonych, którzy odnieśli sukces naukowy w prestiżowych zagranicznych ośrodkach uniwersyteckich i badawczych. Wśród gości będzie m.in. prof. Jerzy Leszczyński związany z Jackson State University (JSU), gdzie kieruje Interdyscyplinarnym Centrum Nanotoksykologii, laureat prestiżowej nagrody przyznawanej przez prezydenta USA Baracka Obamę (Presidential Award for Excellence In Science, Mathematics and Engineering Mentoring - PAESMEM Program), a także prof. Krzysztof Matyjaszewski z Carnegie Mellon University, wybitny chemik, twórca przełomowej metody polimeryzacji rodnikowej.

Nagrody przyznawane są już po raz czwarty.

MNiSW

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek