Policzą morświny w Bałtyku


Policzą morświny w Bałtyku: artykuł nr 6468

2009-11-05 23:21:25 Zoologia

Rozmieszczenie w Morzu Bałtyckim 300 czujników pomoże w oszacowaniu populacji ginącego gatunku waleni - morświnów. W międzynarodowym projekcie będą uczestniczyć Polacy. Naukowcy z delfinarium Kolmarden na wschodnim wybrzeżu Szwecji otrzymali właśnie na ten cel 22 miliony koron szwedzkich (9 mln złotych) z programu ochrony środowiska Unii Europejskiej LIFE+. Szwedzkim naukowcom w liczeniu morświnów pomogą koledzy ze Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego na Helu. Pozostałymi partnerami projektu są podobne ośrodki w Finlandii i Danii.

Bardzo się cieszymy z tej wiadomości, zwłaszcza że badania będziemy prowadzić wspólnie w jednym czasie, każda instytucja na wodach terytorialnych swojego kraju. Jest to szczególnie ważne, bo przecież morświny nie znają granic - mówi prof. Mats Amundin z delfinarium Kolmarden.

Radości nie ukrywa również prof. Krzysztof Skóra, szef Stacji Morskiej na Helu. - Prawdopodobnie to będą największe tego typu badania na świecie; wszystko wskazuje też, że rozpoczną się w lutym przyszłego roku w Polsce - dodaje naukowiec.

Projekt potrwa pięć lat, polegać będzie na umieszczeniu w Morzu Bałtyckim 300 czujników. Urządzenia pomogą naukowcom w zlokalizowaniu i policzeniu populacji ginącego gatunku waleni. Ważne będzie odkrycie, dlaczego w jednych miejscach gromadzą się liczniej, w innych rzadziej.

Detektory zostaną rozmieszczone w wybranych częściach akwenu na głębokości od 5 do 50 metrów. Rejestrować będą sygnały wydawane przez morświny w celu komunikacji.

Morświny porozumiewają się w ten sposób, aby ominąć przeszkodę. Morze Bałtyckie jest coraz bardziej zatłoczone i głośne, co nie wpływa dobrze na ich populację - mówi prof. Amundin.

Obecnie morświny są uznawane za gatunek zagrożony. W Szwecji są chronione od 1973 roku. Nie ma pewności, ile morświnów znajduje się w Morzu Bałtyckim. Zwierzęta te, spokrewnione z delfinami, w odróżnieniu od nich są bardzo płochliwe i trudno je zauważyć. Dorosłe osobniki osiągają do 180 cm długości, ważą do 75 kilogramów. ZYS

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii