PAN - Cykl wykładów otwartych


PAN - Cykl wykładów otwartych: artykuł nr 6488

2009-11-13 12:52:56 Ciekawostki

Polska Akademia Nauk i Towarzystwo Naukowe Warszawskie zainaugurowały kolejny cykl wykładów otwartych, które prowadzą znakomici naukowcy i ludzie kultury z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych. Wykłady adresowane są do szerokiego kręgu odbiorców.

Najbliższe spotkanie, które  odbędzie się 18 listopada, zostanie poświęcone obrazom, jakie „widzi” mózg. Wykład wygłosi prof. Andrzej Wróbel z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.
Naukowiec przedstawi podstawowe fakty z fizjologii układu wzrokowego w świetle nowych hipotez integracyjnych sieci neuronalnej i będzie starał się odpowiedzieć na pytanie, do jakiego stopnia doznania wzrokowe odwzorowują rzeczywisty obraz zewnętrznego środowiska.

Jak powiedział prof. Andrzej Wróbel, na wykładzie wyjaśni m.in. jak to się dzieje, że dwie osoby patrząc na ten sam przedmiot widzą go inaczej. Wytłumaczy, co to znaczy, że uczymy się widzieć przez całe życie i jak spostrzegamy określone rzeczy w różnych fazach naszego życia.

Wykłady odbywają się od 2003 r. i są prowadzone cyklicznie w drugą środę miesiąca. Trwają od 45 – 90 min.

„Wykłady Wszechnicy PAN to wykłady popularnonaukowe i dotyczą, w miarę możliwości, różnych dziedzin nauki. Ponieważ prezentują tak aktualne problemy, jak i najnowsze osiągnięcia nauki – wszystkie cieszą się zainteresowaniem słuchaczy – mówi Adam Wiciński z Wszechnicy PAN, Biura Upowszechniania i Promocji Nauki.

Wykładowcy w przystępny sposób prezentują problemy związane z prowadzonymi pracami badawczymi. Ponieważ jednak na spotkaniach obecni są często studenci i naukowcy, nie obywa się bez szczegółowych pytań specjalistycznych.

Na każdym spotkaniu wyświetlana jest prezentacja multimedialna. Oprócz tego prelegenci wykorzystują nagrania audio czy video. „Zdarzało się, że przynosili ze sobą przedmioty związane z wykładem (np. bursztyny z Muzeum Ziemi PAN, sakadometr, dzięki któremu słuchacze mogli zmierzyć szybkość działania ich mózgu)” – opowiada Wiciński.

Wszechnica PAN gościła u siebie znane osobistości świata nauki, specjalistów z uznanym dorobkiem naukowym, cenionych w naukowym środowisk, m.in. Andrzeja Zolla, Janusza Tazbira, Jerzego Vetulaniego, Marię Janion, Tomasza Węcławskiego, Aleksandera Wolszczana czy Karola Myśliwca

Więcej informacji o wykładach można znaleźć na stronie: www.portalwiedzy.pan.pl/wszechnica

Dzięki uprzejmości: PAP – Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek