Zarybianie zagrożonymi gatunkami


Zarybianie zagrożonymi gatunkami: artykuł nr 658

2005-05-11 16:08:40 Zoologia

Sieja, sielawa, troć i szczupak to zagrożone gatunki ryb, którymi Polski Związek Wędkarski (PZW) zarybia najgłębsze w Polsce jezioro Hańcza oraz inne akweny północno-wschodniej Polski. Do jeziora Hańcza trafiło już w tym roku 500 tysięcy sztuk narybku sielawy i tysiąc sztuk znaczonej troci jeziorowej. PZW wpuści jeszcze do akwenu 90 tysięcy narybku szczupaka, a jesienią - 2 tysiące narybku (po 30-50 gramów) siei.

Suwalski oddział Związku wpuści w sumie wiosną do jezior na Suwalszczyźnie i Mazurach 3 mln sztuk narybku szczupaka, blisko 10 tysięcy sztuk troci jeziorowej, ok. 500 tysięcy sztuk siei oraz 30 mln wylęgu sielawy.

"Wszystkie te gatunki są zagrożone wyginięciem w związku z dużym zanieczyszczeniem środowiska, dlatego co roku zarybiamy nimi jeziora" - mówi specjalista od zarybiania w Przedsiębiorstwie Rybackim PZW w Rucianem-Nidzie, Robert Stabiński.

Jak informuje Stabiński, niektóre gatunki, takie jak sieja i sielawa, w większej ilości można spotkać tylko na Suwalszczyźnie. Znikomo występują na Pojezierzu Pomorskim.

Niemal wszystkie gatunki, którymi się dzisiaj zarybia w północno-wschodniej Polsce występowały na Mazurach, ale - według Stabińskiego - jeziora tam są zbyt zanieczyszczone.

Hańcza leży na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro znajduje się na terenie ścisłego rezerwatu przyrody, gdzie nie można wędkować bez specjalnego pozwolenia.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Jacek Buraczewski

11 maja 2005

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii