Oceanografia i mikrobiologia na Uniwersytecie Szczecińskim


Oceanografia i mikrobiologia na Uniwersytecie Szczecińskim: artykuł nr 6591

2010-01-28 07:09:28

Oceanografia, mikrobiologia i informatyka ekonomiczna - to niektóre nowe kierunki, na których będą mogli kształcić się od nowego roku studenci Uniwersytetu Szczecińskiego - poinformował rektor uczelni prof. dr hab. Waldemar Tarczyński.

Uczelnia chce przyciągnąć studentów uruchamiając siedem nowych kierunków - każdy z kilkoma specjalnościami.

Od października na Uniwersytecie Szczecińskim można będzie studiować: filologię polską z kulturoznawstwem, pedagogikę specjalną, turystykę i rekreację z trzema specjalnościami do wyboru, informatykę ekonomiczną z pedagogiką, zarządzanie i inżynierię produkcji, oceanografię oraz mikrobiologię.

"Nowe kierunki uruchamiamy nie po to, by przetrwać, ale by rozwijać się" - powiedział rektor. Dodał, że tworzenie nowych kierunków to wynik analiz zapotrzebowania rynku na konkretne profesje, "by uniknąć zarzutu produkowania przez uczelnię bezrobotnych".

Oceanografia i mikrobiologia to kierunki unikatowe w kraju. Oceanografię do tej pory można było studiować tylko w Gdańsku, a mikrobiologię w Łodzi.

Prof. Stanisław Musielak powiedział, że oceanografia to kierunek obecnie "bardzo modny na świecie" i nie obawia się o zainteresowanie nim studentów, również z zagranicy. "Nie będziemy konkurować z uczelnią gdańską, ale się uzupełniać. Skupiamy się na geologii morza, oceanografii fizycznej i biologicznej" - powiedział profesor. "Zgromadziliśmy doborową kadrę i tworzymy ośrodek badawczy w Międzyzdrojach, z którego będą korzystać studenci" - dodał.

Na kierunku informatyka i zarządzanie studenci będą mogli kształcić się m.in. w specjalności informatyka ekonomiczna i pedagogika. Dr Barbara Królikowska powiedziała, że mają się na nim kształcić kadry m.in. do nauczania informatyki w przedszkolach i szkołach oraz na kursach komputerowych.

"Otwierając kierunek mikrobiologia wyszliśmy naprzeciw zapotrzebowaniom, zainteresowaniom studentów, którzy będąc na innych kierunkach licznie w zajęciach z mikrobiologii uczestniczyli" - powiedziała Agnieszka Popiela z Wydziału Nauk Przyrodniczych. Absolwenci tego unikatowego w kraju kierunku będą mogli pracować we wszelakich laboratoriach oraz w np. ochronie środowiska.

Filologia polska i kulturoznawstwo to makrokierunek, studiowanie którego poszerza możliwości zawodowe absolwentów. "Kierunek ten ma kształcić przede wszystkim nauczycieli, dlatego dużą wagę przykładamy do współpracy ze szkołami"- powiedziała dziekan Wydziału Filologicznego Ewa Pajewska.

Władze uczelni spodziewają się dużej frekwencji na nowym kierunku pedagogika specjalna. Uruchamiane są specjalności m.in. logopedia i terapia, terapia pedagogiczna i terapia zajęciowa. Na tym kierunku kształceni mają być specjaliści m.in. do pracy z dziećmi autystycznymi.

"Turystykę i rekreację uruchamiamy, bo jest ogromne zapotrzebowanie, zwłaszcza w Zachodniopomorskiem" - powiedział prof. Jerzy Eider z Instytutu Kultury Fizycznej. Kierunek ma kształcić m.in. animatorów rekreacji ruchowej, czyli osoby organizujące aktywny wypoczynek, oraz menadżerów do instytucji turystycznych np. hoteli i biur podróży.

Uniwersytet Szczeciński kształci obecnie około 30 tys. studentów na 37 kierunkach.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce


Oceanografia, mikrobiologia na forum biologicznym

Tagi: oceanografia mikrobiologia studia kierunki studiów matura 2010 matura 2011 studia 2010 studia 2011 jaki kierunek wybrać jak wybrać kierunek studiów gdzie studiować mikrobiologia na studiach oceanografia na studiach

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 6591

Twój komentarzWybrane wiadomości z