XI Submisja Drewna Cennego Krosno 2010


XI Submisja Drewna Cennego Krosno 2010: artykuł nr 6597

2010-01-28 07:46:35 Leśnictwo

Ruszyły prace przygotowawcze do XI Submisji Drewna Cennego na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Tegoroczny przetarg odbędzie się 26 lutego, czyli tradycyjnie w ostatni piątek tego miesiąca. Drewno zostanie wystawione na trzech składnicach: Czudec, Oleszyce i Uherce.

Na submisję przygotowano surowiec okleinowy kilku gatunków oraz drewno jaworowe z przeznaczeniem na instrumenty muzyczne. W tym roku nadleśnictwa zaoferowały prawie 1200 metrów sześciennych, co oznacza, że będzie to wciąż jeden z największych przetargów na drewno cenne w Europie Środkowej.

- Do tej pory każdy z przetargów submisyjnych był sukcesem handlowym i promocyjnym lasów Podkarpacia - twierdzi Andrzej Miara, naczelnik Wydziału Marketingu RDLP w Krośnie. ? Trzeba też dodać, że nigdzie w Polsce nie ma takiego bogactwa gatunków liściastych, jak na terenie krośnieńskiej dyrekcji, stąd nasza oferta submisyjna jest mocno zróżnicowana. Spodziewamy się, że w tegorocznym przetargu, prócz polskich firm, prawdopodobnie wezmą udział nasi stali kontrahenci  z Niemiec, Austrii i Estonii. 

Surowiec przygotowany do sprzedaży nabywcy będą mogli oglądać w dniach 19-20 i 22-25 lutego, zaś samo rozstrzygnięcie odbędzie się w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów. Katalog z wykazem oferowanego drewna i zasadami submisji będzie dostępny na składnicach od pierwszego dnia oględzin drewna. Zostanie również zamieszczony na stronach internetowych www.krosno.lasy.gov.pl .
Kłody submisyjne zostały wybrane, spośród tych, pozyskanych w ramach cięć planowych. Na terenie RDLP w Krośnie pozyskuje się rocznie prawie 1,8 mln. metrów sześciennych drewna.

Do podkarpackich leśników należy rekord cenowy na drewno uzyskany podczas VII submisji w 2006 roku. Wówczas to za kłodę jaworu - los 2101, pozyskanego w Nadleśnictwie Bircza, niemiecka firma okleiniarska zaoferowała 27 072 złotych za metr sześcienny. Jest to wciąż rekord Polski w cenie drewna. Kłodę tę pozyskano w Paśmie Chwaniowskim Gór w Nadleśnictwie Bircza. Podczas wykonywania zabiegów hodowlanych  w drzewostanie, leśniczy wyznaczył do ścinki typowy ?rozpieracz? jaworowy, ocieniający kępę młodnika jodłowego. Podczas ścinki zauważono, że drewno ma falisty układ słojów, więc, mimo że krótkie, może znaleźć nabywcę. Jak się później okazało kłoda o wymiarach 2,9 m x 68 cm  i masie 1,05 m3 osiągnęła rekordową cenę.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa