Konferencja Polarna w Chinach


Konferencja Polarna w Chinach: artykuł nr 663

2005-05-12 21:13:12 Nauka w Polsce i na świecie

Wyniki polskich badań geofizycznych, glacjologicznych i biologicznych w Arktyce były prezentowane na zakończonej niedawno Międzynarodowej Konferencji Polarnej w Kunming w prowincji Junan w Chinach. Polska wystąpiła z inicjatywą programu edukacyjnego dla państw UE w zakresie spraw polarnych - informuje uczestnik konferencji dr Piotr Głowacki, kierownik Zakładu Badań Polarnych Instytutu Geofizyki PAN.

Na konferencji doszło do spotkań różnych organizacji zajmujących się badaniami Arktyki: Międzynarodowego Komitetu Badań Arktyki (IASC), Forum Obserwatorów Arktyki, Rady Polarnej Europejskiej Fundacji Naukowej, Rady Naukowej Oceanologów Arktyki. Omawiano m.in. przygotowania do IV Międzynarodowego Roku Polarnego 2007-2008.

Chiny od kilku lat rozwijają intensywne badania w Arktyce wysyłając morskie ekspedycje przez cieśninę Beringa na Ocean Lodowaty. Dzięki temu zostały niedawno członkiem Międzynarodowego Komitetu Badań Arktyki (IASC) - organizacji skupiającej państwa posiadające terytoria w Arktyce lub zasłużone w badaniach tego regionu. Do IASC należy również Polska. W 2004 roku Chiny założyły własną stację polarną na Spitsbergenie, która jest w stadium rozruchu.

"Nasze długoletnie tradycje w badaniach Spitsbergenu - a zaczynaliśmy w 1934 roku - mogą być przydatne dla chińskich polarników przy rozbudowie stacji i tworzeniu dla niej programu naukowego" - mówi dr Głowacki.

Przydatne linki - strony instytucji zajmujących się badaniami polarnymi.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert

12 maja 2005

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie