Genetycznie modyfikowane drzewa


Genetycznie modyfikowane drzewa: artykuł nr 6634

2010-02-20 02:03:19 Biotechnologia

W syberyjskiej filii Rosyjskiej Akademii Nauk poinformowano, że uzyskano już dwa gatunki szybko rosnących drzew - osikię i topolę. Posłużą one do produkcji biopaliw na dużą skalę.

"Doświadczalne drzewa rosną 7-8 razy szybciej niż zwykłe gatunki. W ciągu dwóch lat z sadzonki wyrasta czterometrowe drzewo" - powiedział przedstawiciel syberyjskiego Instytutu Fizjologii i Biochemii Roślin. Jak wspomniał, jedną z metod uzyskiwania "drzew z bajki" jest transformacja genetyczna (1).

"Naukowcy uzupełnili osikę specjalnym genem kukurydzy, który pomaga w regulowaniu wolnego i związanego hormonu, niezbędnego do szybkiego wzrostu" - wyjaśnił badacz. Transformację przeprowadzono specjalną metodą, w której geny wprowadzono do pączka sadzonki.

W laboratoriach instytutu zgromadzono już znaczną ilość szybko rosnących osik i topoli. Po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń drzewa te będzie można posadzić na plantacjach.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

1) Gen wprowadzony na zasadzie transformacji do komórki-biorcy zwany jest ogólnie transgenem. Transformant i jego potomstwo dziedziczące transgeny nazywa się organizmami transgenicznymi albo zgodnie z przyjętym obyczajem, choć nie całkiem zgodnie z logiką, organizmami genetycznie zmodyfikowanymi, czyli GMO.

Tagi: GMO osika topola

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 6634

Zobaczę - uwierzę. W innym przypadku nigdy. Zbyt dużo było tych naukowych doniesień z dawniejszych czasów. Ich mentalność niewiele się zmieniła.
~mmm(2010-02-21)

Na razie nie widzę potrzeby majstrowania przy So, podobnie jak i przy innych rodzimych lasotwórczych.
Chciałbym zobaczyc Syberię, ale bez tych gatunków z transformacją genową.Mam nadzieję ze to nie są wulgaryzmy.
~GG(2010-02-26)

A czy naukowcy wymyślą kiedyś takie drzewa które by rosły i formowały się w kształcie krzyży? Chętnie posadziłbym takie przy plebanii i w parku. A szlag by trafił ateistów i euro-posłankę Senyszyn.
~Prob Oszcz(2010-03-25)

Twój komentarzWybrane wiadomości z bitechnologii