Malaria, HIV i gruźlica w odwrocie


Malaria, HIV i gruźlica w odwrocie: artykuł nr 6673

2010-03-12 11:22:23 Medycyna

W ciągu najbliższych pięciu lat można położyć kres przenoszeniu się HIV z matki na dziecko, a w ciągu dziesięciu lat można wyeliminować zagrożenie malarią w większości krajów rozwijających się - twierdzą autorzy raportu przygotowanego przez Globalny Fundusz na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią (GFATM).

W Afryce subsaharyjskiej malaria, AIDS i gruźlica są przyczyną 52 proc. śmierci kobiet w wieku rozrodczym i od 16 do 18 proc. dzieci. Jak przekonuje dyrektor wykonawczy GFATM Michel Kazatchkine, istnieje duża nadzieja, że odsetek w najbliższych latach wyraźnie się zmniejszy. Wszystko zależy jednak od utrzymania źródeł finansowania.
Globalny Fundusz na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią jest organizacją międzynarodową dostarczającą środki 144 krajom, które z kolei prowadzą konkretne programy. Od 2002 roku dzięki współpracy partnerów GFATM udało się uchronić przed śmiercią prawie 5 mln mieszkańców krajów rozwijających się. Kazatchkine liczy na to, że wsparcie darczyńców umożliwi kolejne działania, które pozwolą znacznie zmniejszyć skalę problemu.

Na spotkaniu w Hadze, które odbędzie się 24 marca organizacja przedstawi plan na następne trzy lata. Decyzja o nakładach finansowych zostanie jednak podjęta dopiero w październiku na spotkaniu partnerów w Nowym Jorku.

Lwia część środków przekazywana jest przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską i Japonię. Walkę z chorobami nękającymi kraje rozwijające się aktywnie wspiera także fundacja współzałożyciela Microsoftu Billa Gatesa.

W ciągu ośmiu lat swojej działalności Fundusz zebrał ponad 19 mld dolarów, dzięki czemu 2,5 mln nosicieli wirusa HIV przeszło terapię antyretrowirusową i zapewniono leczenie sześciu milionom osób chorych na gruźlicę. Ponadto w regionach zagrożenia malarią rozdano 104 moskitiery nasączone środkami owadobójczymi. KOC

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Tagi: malaria HIV gruźlica choroby tropikalne choroby zakaźne AIDS leczenie malarii leczenie gruźlicy leki na malarię leki na gruźlicę leki na HIV szczepionka na malarię

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 6673

Twój komentarzWybrane wiadomości z medycyny