Gdańskie warsztaty: DNA - Encyklopedia życia


Gdańskie warsztaty: DNA - Encyklopedia życia: artykuł nr 6746

2010-04-24 00:29:04 Biotechnologia

Warsztaty pod intrygującym hasłem DNA - Encyklopedia życia odbędą się w najbliższą sobotę, 24 kwietnia na Politechnice Gdańskiej. Zaplanowano prezentacje i wykłady dotyczące najróżniejszych aspektów biotechnologii. Zapraszamy do Audytorium Novum, w godz. 10.00-17.00. Wstęp wolny!

"Poznaj świat bakterii", "Biotechnologia od kuchni", "Sprawdź mikroflorę swojej skóry", "Wykrywanie witaminy C" - tak brzmią tytuły tylko niektórych stoisk, które odwiedzić będzie można podczas sobotnich warsztatów. Będzie też okazja by własnoręcznie, z papieru stworzyć helisę DNA oraz skonstruować bakterie lub wirusy z wycinanki, z plasteliny bądź z bibuły. Można będzie również zobaczyć jak przebiega analiza próbek DNA znalezionych na miejscu przestępstwa. A w grze komputerowej stać się komarem niosącym zarodźca malarii... Podobnych propozycji jest aż osiemnaście. Przybyli goście będą mogą obserwować praktyczne aspekty pracy biotechnologów. Dodatkowo zaplanowano sześć interesujących wykładów. Ich autorami są studenci i pracownicy Politechniki Gdańskiej.  Pierwszy rozpoczyna się o godz. 12.30.

- DNA - Encykloepdia Życia to ogólnopolska akcja odbywająca się równolegle w pięciu miastach Polski, w Warszawie, w Szczecinie, w Lublinie, we Wrocławiu oraz w Gdańsku. Jest ona organizowana z ramienia Akademickiego Stowarzyszenia Studentów Biotechechnologii - opowiada Teresa Muszyńska z Koła Studentów Biotechnologii, studentka Politechniki Gdańskiej. - Akcja ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat biotechnologii wśród społeczeństwa, ponieważ aktualnie jest ona niestety bardzo niska. A to skutkuje tym, że biotechnologia jest demonizowana.

Organizatorzy warsztatów - w gronie których znajduje się m.in. Koło Studentów Biotechnologii działające na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej - zapewniają, że uczestnicy imprezy będą mieli niecodzienną okazję, by zaznajomić się z podstawami niemal każdej dziedziny biotechnologii.

Więcej: http://www.dna.assb.pl/index.html

 

Wykaz stanowisk i wykładów podczas warsztatów 
"DNA - Encyklopedia Życia"

Stanowiska, godz. 10.00-17.00
1. Osad czynny
Prezentacja hodowli mikroorganizmów tworzących osad czynny, obserwacje mikroskopowe gatunków mikroorganizmów związanych z biologicznym oczyszczaniem ścieków.
2. Składanie DNA, konstrukcja własnych bakterii i wirusów, kolorowanki mikrobiologiczne
Tworzenie helisy DNA z papieru, konstruowanie własnych bakterii oraz wirusów - wycinanki, modele z plasteliny i bibuły oraz kolorowanki
3. Dowody zbrodni
Dowody zbrodni, czyli jak przebiega analiza próbek DNA pochodzących z różnych materiałów biologicznych znalezionych na miejscu przestępstwa przy pomocy elektroforezy DNA (rozdzielenie i barwienie DNA w żelu).
4. Poznaj świat bakterii
Prezentacja hodowli bakteryjnych na podłożu stałym (na płytkach Petriego) - posiewy wykonane w różnych nietypowych i ciekawych kształtach. Płynna hodowla świecących bakterii.
5. Biotechnologia od kuchni
 Postery o serach, piwie oraz winie.
6. Sprawdź mikroflorę swojej skóry
Możliwość sprawdzenia swojej naturalnej mikroflory na dłoniach poprzez zostawienie odcisku palca na płytkach Petriego z podłożem agarowym - po inkubacji dokumentacja zdjęciowa zostanie umieszczona na stronie internetowej KSB (http://www.chem.pg.gda.pl/ksb/index.php).
7. Trzy kolory biotechnologii
Wystawa posterów prezentujących trzy główne dziedziny biotechnologii: biotechnologia zielona, biotechnologia czerwona, biotechnologia biała oraz quiz dotyczący tych dziedzin.
8. Wykrywanie witaminy C
Doświadczenie pokazujące jak w prosty domowy sposób sprawdzić czy soki, napoje owocowe zawierają witaminę C.
9. Izolacja DNA z cebuli
Proces izolacji DNA metodą domową
10. Edukacyjne gry komputerowe, filmy popularnonaukowe 
Animacje pokazujące jak wygląda translacja DNA, śmierć komórki, przekazywanie impulsów w ciele człowieka oraz gry, podczas których możemy wczuć się w rolę plemnika, komara niosącego zarodźca malarii, tudzież naukowca pracującego w laboratorium.
11. Quiz "Było sobie życie - Kto jest kim?" - Quiz przestawiający postacie z serialu animowanego Było sobie życie, oraz zdjęcia ich żywych odpowiedników.
12. Mikrobiologiczne desery 
Pyszne smakołyki o pięknych kształtach hodowli bakteryjnych
13. Przestrzenne modele bakterii oraz komórki nowotworowej - prezentacja wnętrza i cech charakterystycznych komórek.
14. Rośliny w służbie biotechnologii - pokaz roślin na których prowadzone są badania naukowe.
15. Ujarzmić fotosyntezę - poster przedstawiający osiągnięcia w dziedzinie pozyskiwania energii słonecznej na użytek człowieka.
16. Elektroforeza - zrób to sam! 
Pokaz przedstawiający proste metody wykonania elektroforezy.
17. Prezentacja naczyń laboratoryjnych
Zapoznanie z narzędziami pracy współczesnych biotechnologów.
18. Tajemnice komórek nowotworowych - porównanie preparatów tkanek nowotworowych i zdrowych, plakaty o terapiach nowotworowych, ulotki.

Wykłady, godz. 12.30-17.00
 1. Artbiotechnologia, Dominika Czaplińska
 2. O regenracji, dr inż. Paweł Sachadyn, 
 3. Medycyna regeneracyjna, Barbara Jaruszek 
 4. Czym się różni wirus od bakterii? Magdalena Piskorka
 5. Antybiotyki - co o nich wiemy? prof. dr hab. inż. Ryszard Andruszkiewicz 
 6. DNA -wroga trzeba znać, dr inż. Anna Brillowska-Dąbrowska

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii