Odchody wielorybów przyczyniają się do wiązania węgla w oceanicznych wodach


Odchody wielorybów przyczyniają się do wiązania węgla w oceanicznych wodach: artykuł nr 6752

2010-04-26 14:02:14 Ekologia

Jak wykazały badania Stephena Nicola z Australian Antarctic Division, dzięki obfitującym w żelazo wielorybim odchodom bujnie rozwija się pochłaniający dwutlenek węgla fitoplankton. Naukowiec szacuje, że wielorybie ekskrementy stanowiły nawet 12 proc. całego żelaza w powierzchniowych wodach Oceanu Południowego przed rozpoczęciem przemysłowych połowów waleni.

Wcześniejsze badania wykazały, jak ważna jest obecność żelaza dla fitoplanktonu, który wytwarza duża część tlenu na Ziemi. Fitoplanktonem żywią się drobne skorupiaki (kryl, a krylem - wieloryby. Wieloryby trawią i koło się zamyka. Zespół Nicola przeanalizował 27 próbek odchodów, wytworzonych przez 4 gatunki wielorybów. Średnia zawartość żelaza była w nich 10 milionów razy większa niż w wodzie oceanicznej. Jak potwierdziło badania DNA, większość żelaza pochodziła z kryla.

Zdaniem naukowców, gdyby udało się odbudować populację wielkich wielorybów, przybyłoby planktonu i kryla, dzięki czemu więcej węgla byłoby w oceanie, a mniej- w postaci dwutlenku węgla - w powietrzu.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Tagi: globalne ocieplenie wieloryby

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 6752

czyli jedynym rozwiązaniem na globalne ocieplenie są odchody
:) ciekawe!
~(2010-04-26)

ale czy jesli w wodzie bedzie wiecej wegla to czy nie bedzie mialo to negatywnego wplywu na pancerzyki wapienne zooplanktonu? nie jest tak ze jak jest wiecej wegla w oceanach to szkodzi to rafom koralowym?
~Mimi(2010-05-01)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ekologii