Znakomicie zachowane skamieniałości zwierząt morskich sprzed setek mln lat


Znakomicie zachowane skamieniałości zwierząt morskich sprzed setek mln lat: artykuł nr 6803

2010-05-24 15:36:53 Zoologia

Znakomicie zachowane skamieniałości zwierząt morskich sprzed 480-472 mln lat odkryli paleontolodzy w Maroku. Są to najstarsze znane dotąd odciski tkanek miękkich. Na temat swojego odkrycia naukowcy piszą na łamach "Nature".

Jak zapowiadają odkrywcy, znalezisko pomoże w poszerzeniu naszej wiedzy na temat zwierząt i ekosystemów morskich w ordowiku, bardzo szczególnym okresie, kiedy to nastąpiło ogromne zróżnicowanie gatunków.

Zespół paleontologów, kierowany przez Petera Van Roy'a i Dereka Briggsa z Yale University, odkrył w południowo-wschodnim Maroku ponad 1500 skamieniałości zwierząt morskich o miękkich tkankach. Wśród nich są gąbki, pierścienice, mięczaki i skrzypłocze.

Na szczególną uwagę zasługuje skamieniałość bardzo podobna do dzisiejszego skrzypłocza (niewielkie morskie zwierzę, "żywa skamielina", wyposażone w pancerz w kształcie półkuli i kolec ogonowy). Dzięki temu okazało się, że skrzypłocze pojawiły się 30 mln wcześniej niż dotąd sądzono.

W kambrze doszło do tzw. "kambryjskiej eksplozji", czyli gwałtownego pojawienia się większości głównych grup zwierząt. Wykształciły się również złożone ekosystemy. Później, w ordowiku, nastąpiło różnicowanie się tych grup, tzn. podział na rodzaje i gatunki.

W warstwach geologicznych znacznie częściej zachowują się twarde elementy ciał zwierząt, takie jak muszle. Z tego powodu naukowcy mieli nieco niepełny obraz fauny ordowiku. "Wczesny ordowik to krytyczny moment powszechnej dywersyfikacji. Widzieliśmy dotychczas jedynie niewielki fragment całego obrazu, oparty niemal wyłącznie na zapisie kopalnym obejmującym muszle" - wyjaśnia Briggs.

W miejscu, w którym dokonano odkrycia, panowały korzystne warunki dla zachowania skamieniałości w dobrym stanie. Woda, w której żyły zwierzęta, była spokojna, okresowo pojawiały się nowe osady, które zasypywały martwe organizmy, chroniąc ich ciała przed padlinożercami, a środowisko chemiczne sprzyjało szybkiej mineralizacji miękkich tkanek.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii