Prąd z wysypiska śmieci


Prąd z wysypiska śmieci: artykuł nr 694

2005-05-19 06:57:16 Ekologia

W Legnicy w najbliższych tygodniach rozpocznie się budowa instalacji, która pozwoli na uzyskiwanie energii elektrycznej z metanu pochodzącego z wypiska śmieci. Inwestor zamierza sprzedawać pozyskany w ten sposób prąd już latem tego roku. Firma, która realizuje inwestycję przeprowadziła już pomiary ilości metanu gromadzącego się w odpadach. "W ten sposób inwestor zbadał wielkość zasobów, na jakie może liczyć i dostosował do nich parametry instalacji służącej do odzyskiwania metanu" – mówi Józef Wasinkiewicz, prezes Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, zarządcy wysypiska.

Inwestycję prowadzi firma z kapitałem polsko-angielskim, która za ok. 6 mln zł ma wybudować elektrownię zamieniającą w energię trujący gaz, powstający w procesie fermentacji odpadów organicznych. Jak zaznacza Wasinkiewicz, inwestor jeszcze w tym miesiącu zamierza uzyskać wymagane pozwolenia i zaraz potem rozpocząć budowę instalacji.

Metan, przy pomocy wybudowanych na wysypisku studni i połączonego z nimi systemu rurociągów, ma być ujmowany i przesyłany do jednostki prądotwórczej. Następnie będzie wysyłany do sieci.

Legnicka spółka komunalna, która udostępnia wysypisko ma zapewniony udział w zyskach pochodzących ze sprzedaży energii. Inwestor jest częścią grupy, która zajmuje się wytwarzaniem czystej ekologicznie energii i w samej Wielkiej Brytanii posiada ok. 30 instalacji produkujących energię odnawialną. Koncern działa też w Hiszpanii i Holandii.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Mirosława Szczecińska

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 694

pracuje w irlandi przy wydobywaniu metanu ze smieci. naklad na rozpoczecie produkcji jest duzy ale inwestycja sie oplaca poniewaz teoretycznie pozyskuje sie energie elektryczna przez kilkanascie lat od rozpoczecia wydobycia. jeden silnik pracujac 24h zarabia na siebie od 1500-2000euro. mamy jeden silnik z pierwszego wysypiska smieci ktory pracuje od 14lat. mozna to latwo policzyc. na dzien dzisiejszy mamy okolo 20 silnikow z checia wrocil bym do polski pracowac przy tym. jestem zafascynowany tym
~Arkadiusz bilik Ocena artykułu: 5(2007-09-29)

Twój komentarzWybrane wiadomości z ekologii