NIETOPERZE - Czy są niebezpieczne?


NIETOPERZE - Czy są niebezpieczne?: artykuł nr 731

2005-05-27 11:23:01 Zoologia

W Polsce występują 22 gatunki nietoperzy. Większość z nich to gatunki rzadkie, zagrożone wyginięciem. Wszystkie bez wyjątku są objęte ochroną - za ich zabijanie grozi kara więzienia. Europejskie nietoperze nigdy nie atakują ludzi. Żywią się owadami, szczególnie smakują im komary. W naturze zamieszkują w lasach liściastych. Dużo jest ich w lesie łagiwnickim, w lasach Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich i w miejskim parku na Zdrowiu.

Lubią również piwnice, porzucone fabryki, strychy i przestrzenie między stropem a dachem w blokach. W Łodzi na terenie zwartej zabudowy żyje od kilkuset do kilku tysięcy nietoperzy z dwóch gatunków: mroczek późny i gacek. Potrafią przemieszczać się na duże odległości - nawet do kilkuset kilometrów. Nietoperz znaleziony na Bałutach mógł sfrunąć z dachu bloku, ale równie dobrze przylecieć z lasu albo spod Warszawy. Nietoperze są podatne na wściekliznę. Ostatnie przypadki tej choroby w Warszawie i Bydgoszczy dotyczyły właśnie tych zwierząt. Przypadek łódzki jest 31 do tej pory zanotowanym w Polsce. Nietoperze zarażają się zazwyczaj od siebie. Na osiedlach mogą zarazić uganiające się za nimi zwierzęta domowe - zwłaszcza piwniczne koty."

Źródło: www.Gazeta.pl i www.LasyPolskie.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Komentarze do artykułu nr 731

ale czy mogą zaatakować człowieka, albo psa? w jaki sposób? wgryzają się, czy co? jakie części ciała są najbardziej narażone?! czytając to nie dowiedziałem się, czy w obecności nietoperza jestem bezpieczny. pytam się: CZY NIETOPERZE ATAKUJĄ LUDZI? JEŚLI TAK, TO W JAKI SPOSÓB? W JAKI SPOSÓB SIĘ BRONIĆ? CZY SĄ CZĘŚCI CIAŁA BARDZIEJ NARAŻONE OD INNYCH? JAK ODTSRASZYĆ NIETOPERZE? CZY MAŁE, ALBO DUŻE PSY SĄ NARAŻONE NA NIEBEZPIECZEŃSTWO ZE STRONY NIETOPERZY?! niech będzie za art. b. niska dwója!
~anonim_ha_ha_ha_ha Ocena artykułu: 2(2009-07-06)

Twój komentarzWybrane wiadomości z zoologii