Naukowcy przeciw plagiatom


Naukowcy przeciw plagiatom: artykuł nr 801

2005-06-07 17:38:41 Szkoła

Plagiaty prac naukowych oraz fałszowanie wyników badań - to niektóre z tematów VI Międzynarodowej Konferencji Bioetycznej, która w piątek i sobotę odbyła się w Warszawie. Wzięło w niej udział blisko stu naukowców z 15 krajów.

"Nieprawidłowo prowadzone, pozbawione kontroli ze strony innych uczonych badania z zakresu nauk biologicznych mogą zaszkodzić ludzkiemu zdrowiu" - podkreślił obecny na konferencji minister nauki i informatyzacji prof. Michał Kleiber.

Jak tłumaczył, naukowcy opracowujący nowe leki czy całe technologie medyczne mają obowiązek bezwzględnego przestrzegania zasad etycznych, gdyż społeczeństwo musi mieć do nich szczególne zaufanie.

Chris B. Pascal, dyrektor Biura Integracji Badań Naukowych (ORI) w amerykańskim Departamencie Zdrowia w Rockville, wskazał na niepokojąco duże liczby plagiatów prac naukowych, czyli przepisywania cudzych publikacji i przedstawiania ich jako swoich.

Wiele publikowanych prac jest pozbawionych większej wartości naukowej - zwrócił uwagę dr Nicholas Steneck z amerykańskiego Uniwersytetu Michigan. - Na przykład ostatnio w samej dziedzinie bioetyki ukazuje się 25 tys. publikacji rocznie, a tylko jedna dziesiąta z tej liczby wnosi naprawdę coś nowego do światowej wiedzy.

Według dr. Michaela J. G. Farthinga z akademickiego szpitala w Londynie, nierzadko pod artykułem naukowym autorstwa kilku osób podpisuje się naukowiec, który nie miał z jego pisaniem nic wspólnego. "Jest to na przykład dyrektor instytutu, w którym powstała ta praca" - tłumaczył.

Farthing podkreślił, że należy zwracać uwagę, czy naukowcy nie otrzymują wynagrodzenia za pozytywną recenzję wystawianą wynalazkom opracowywanym w instytutach badawczych prywatnych przedsiębiorstw.

W konferencji, której przyświecało hasło "Etyczne aspekty badań podstawowych i klinicznych", wzięli udział naukowcy z Australii, Finlandii, Francji, Niemiec, Holandii, Indii, Litwy, Łotwy, Norwegii, Polski, Rumunii, Szwajcarii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Podczas dwudniowych obrad poruszone były m.in. takie tematy, jak zasady publikowania prac naukowych i oceny tych prac, współpraca promotora z młodą kadrą naukową oraz ochrona pacjentów poddawanych badaniom i zwierząt doświadczalnych.

Honorowy patronat nad spotkaniem objęły Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, Ministerstwo Zdrowia, Polska Akademia Nauk oraz Stowarzyszenie Przedstawicieli Firm Farmaceutycznych w Polsce.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z szkół