Studenci i... słodkowodne krewetki


Studenci i... słodkowodne krewetki: artykuł nr 824

2005-06-11 03:09:58 Ciekawostki

W tegorocznej edycji konkursu "Student z pomysłem", zorganizowanego przez Uniwersytet Warszawski, zwyciężył projekt utworzenia w Polsce hodowlanej farmy krewetek. Autorzy projektu - zespół studentów UW, odebrał z rąk rektora uczelni główną nagrodę, czek na 10 tys. zł. Zwycięski zespół tworzą trzej studenci UW: Maciej Wilk z ekonomii oraz Tomasz Koper i Jędrzej Greń z orientalistyki. Pomysł podsunął jednemu z nich wykładowca, który przeniósł się do Warszawy z Azji Środkowo-Wschodniej i nie mógł znaleźć w polskich sklepach i restauracjach owoców morza odpowiedniej jakości.

Trzech przyjaciół postanowiło zbadać możliwość założenia w polskich warunkach hodowlanej fermy słodkowodnych krewetek. W ramach konkursu stworzyli biznesplan, badając potrzeby rynku i odbiorców (m.in. przeprowadzając sondy internetowe).

Pomysłowość zespołu zyskała uznanie w oczach organizatorów konkursu - przedstawicieli Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii (UOTT) i Koła Naukowego Strategii Gospodarczej UW. Projekt "Farma krewetek" zdobył główną nagrodę, 10 tys. złotych.

"Planuję zabrać projekt na najbliższe Forum Inwestycyjne we Wrocławiu i spróbować zainteresować nim potencjalnych inwestorów" - deklaruje jeden z autorów, Maciej Wilk. Nagrodę laureaci podzielą jednak między siebie i przeznaczą na realizację wakacyjnych planów.

* * *

Do finału konkursu zakwalifikowały się cztery projekty. Oprócz nagrody głównej przyznano też wyróżnienie (1 tys. zł) dla projektu "Kapitał przyszłości", stworzonego przez studentów polonistyki i socjologii. Dotyczy on warsztatów artystycznych i społecznych dla dzieci z zamożnych miejskich rodzin.

Tegoroczna edycja była już trzecią w historii konkursu. Jego celem jest promocja postaw przedsiębiorczych wśród studentów (nie tylko wydziałów ekonomicznych). W tym roku udział w konkursie wzięło ok. 40 studentów UW. Mogli korzystać z cyklu praktycznych szkoleń i wykładów prowadzonych przez pracowników UW i przedstawicieli firm oraz konsultować opracowywanie swych pomysłów z ludźmi nauki i biznesu.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Anna Dworzyńska

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek