Letnie rezydencje dla nietoperzy


Letnie rezydencje dla nietoperzy: artykuł nr 875

2005-06-23 06:06:09 Zoologia

W okolicach Pniewa, Nietoperka i Kęszycy w woj. lubuskim przyrodnicy wieszają na drzewach drewniane budki dla nietoperzy. Ma to pomóc w utrzymaniu ich populacji. O lekarstwie na zmniejszanie się liczby nietoperzy informuje środowa "Gazeta Lubuska". Dziennik przypomina, że podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) są największą w Europie zimową sypialnią nietoperzy. Latem nietoperze żerują wokół bunkrów.

Zachowana do dziś część fortyfikacji MRU to system unikatowy w skali europejskiej. Jest to największa istniejąca fortyfikacja w Europie. Powierzchnia kilkudziesięciu bunkrów żelbetonowych, tworzących system przypominający labirynt, wynosi 8 tys. km kwadratowych, a długość przekracza 30 km. MRU zbudowali Niemcy po I wojnie światowej i podczas II wojny. Przez MRU prowadzi trasa turystyczna.

"O tej porze roku nietoperze chronią się przede wszystkim w dziuplach i na strychach. Stare drzewa są wycinane, młode nie mają dziupli, a ludzie płoszą je ze swych domów. Dlatego nietoperze migrują. Staramy się utrzymać ich populację na tych terenach. Między innymi poprzez wieszanie na drzewach budek zastępujących im naturalne schronienia" - powiedział "GL" przyrodnik Ziemowit Gólski–Fast.

Wzory budek dostarczył przyrodnikom angielski naukowiec dr Phill Richardson, studiujący zwyczaje skrzydlatych ssaków. Kilka razy prowadził on badania w poniemieckich fortyfikacjach - informuje dziennik.

Drewniane budki wieszane są w ustronnych miejscach przez przewodników po MRU, którzy przeszli specjalny kurs chiropterologiczny (chiropteologia - nauka o nietoperzach - PAP).

"Jest to jeden z elementów programu, który realizujemy już od kilku miesięcy. Staramy się zmienić wizerunek nietoperzy, który - delikatnie mówiąc - nie jest zbyt korzystny. W Europie są utożsamiane z siłami zła i ciemności, choć tak naprawdę to bardzo pożyteczne i zupełnie niegroźne ssaki. Staramy się przekonać do tego turystów, których oprowadzamy po fortyfikacjach. Prawie wszyscy pytają, czy to prawda, że polskie nietoperze wplątują się we włosy i piją ludzką krew, co oczywiście jest bzdurą" - powiedział "Gazecie Lubuskiej" przewodnik po MRU Tomasz Błochowicz. BSZ

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii