Nartnika na wodzie utrzymują owłosione nogi


Nartnika na wodzie utrzymują owłosione nogi: artykuł nr 96

2004-11-06 13:17:18 Nauka w Polsce i na świecie

Owady nartniki potrafią utrzymać się na powierzchni wody nawet w czasie ulewnego deszczu dzięki mikroskopijnym włoskom na odnóżach - czytamy w "Nature".

Badania prowadzili Xuefeng Gao i Lei Jiang z Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie. Ich wyniki mogą mieć zastosowanie w projektowaniu miniaturowych urządzeń poruszających się w wodzie oraz materiałów wodoodpornych.

Naukowcy zaobserwowali, że nogi nartnika pokryte są mikroskopijnymi włoskami w kształcie igieł około 50 mikrometrów długości. Włoski te są z kolei pożłobione maleńkimi rowkami. Pod mikroskopem noga nartnika wygląda jak kłos żyta.

Pokrycie nogi tworzy coś w rodzaju "mikrostruktury - heterogenicznej powierzchni złożonej z ciała stałego i powietrza" - piszą badacze.

Wnikanie powietrza w tę mikrostrukturę zwiększa odporność nóg owada na wodę, pozwalając mu na zagłębienie się w niej na głębokość ponad 4 mm bez jej "przekłucia".

Odkrycie to przemawia przeciwko teorii, według której owady chodzą po wodzie wyłącznie dzięki pokryciu ich nóg hydrofobowym (odpychającym wodę) woskiem.

Prowadzący badanie sprawdzili tę starą hipotezę tworząc gładką, sztuczną owadzią nogę naturalnej wielkości z silnie odpychającej wodę substancji. Stwierdzili, że taka noga utrzymałaby nartnika na wodzie jedynie w spoczynku, lecz już nie w ruchu.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie