Zimowe zapasy do żubrzej stołówki w Białowieży


Zimowe zapasy do żubrzej stołówki w Białowieży: artykuł nr 99

2004-11-08 16:36:20 Nauka w Polsce i na świecie

Siano, buraki, owies, sianokiszkonka, kukurydza - tak będzie wyglądało zimowe menu białowieskich żubrów, przygotowywane przez pracowników Białowieskiego Parku Narodowego. Mało w nim będzie żubrzego przysmaku - żołędzi, które w tym roku nie obrodziły.

Zapasy przygotowano tylko na wypadek surowej zimy. Jeśli zima będzie łagodna, zwierzęta poradzą sobie bez pomocy ludzi - mówi kierownik ośrodka hodowli żubrów Białowieskiego Parku Narodowego, Jerzy Dackiewicz.

Z DOKARMIANIEM NIE MOŻNA PRZESADZAĆ

Regularne dokarmianie zwierząt zaczyna się zwykle na początku grudnia, gdy już leży śnieg. Część siana składowana jest w tzw. brogach, w kilkunastu miejscach stałego zimowego dokarmiania żubrów, rozmieszczonych w całej polskiej części Puszczy Białowieskiej.

"Z dokarmianiem nie należy przesadzać. To duże zwierzęta, muszą sporo zjeść, ale trzeba obserwować, jak zachowują się w naturze, by dokarmiane żubry nie zatraciły swoich instynktów - podkreśla dr Zbigniew Krasiński z Białowieskiego Parku Narodowego, który od wielu lat bada żubry.

"Z drugiej strony jednak, podczas dużych śniegów i mrozów liczne stado tak dużych zwierząt nie ma w lesie zbyt wiele jedzenia. Gdyby nie dokarmianie, na pewno byłyby konflikty z rolnikami, ponieważ z pewnością żubry objadałyby brogi z sianem" - podkreśla Krasiński.

ZIMĄ ŻUBRY JEDZĄ MNIEJ

W lecie dorosły żubr zjada około 30-45 kg pożywienia dziennie. Są to przede wszystkim trawy, zioła, ale też pędy i gałązki drzew i krzewów. Zimą zapotrzebowanie pokarmowe i energetyczne żubra jest 1,5 razy mniejsze niż latem. Żubry dobierają się wtedy też do kory drzew i szukają żołędzi.

Szacuje się, że obecnie stado żubrów w polskiej części Puszczy Białowieskiej liczy ok. 350 sztuk. Dokładna liczba żubrów tam żyjących będzie znana po dorocznym liczeniu, które odbywa się zimą, gdy spadnie śnieg.

Na wszelki wypadek zgromadzono już 360 ton siana, 90 ton sianokiszonki i 53 tony buraków i dwie tony żołędzi. Trzeba jeszcze dokupić 40 ton owsa i 10 ton kukurydzy. KOW ROF

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, 8 listopada 2004

www.naukawpolsce.pap.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie